Da biste spriječili neovlašteni upad u vaš korisnički račun nužno je odabrati dobru lozinku. Dobra lozinka trebala bi biti dovoljno komplicirana za pogoditi, a s druge strane laka za zapamtiti. Postoje trikovi za odabir dobre lozinke.
1. Lozinka vezana za neku vama blisku temu
Vaš posao, vama drag događaj, vaš novi auto… Ovo su neke od tema koje biste mogli odabrati. Neki primjeri vezani uz posao bili bi “developer”, “laptop”, “ured5” ili Vezano uz neki događaj mogli bi biti “svadba”, “ljetovanje”, “putovanje”, a uz auto recimo “plavi”, “tempomat”, “5brzina”. Poanta je da odaberete riječi koje vama nešto znače, a drugima će to biti nemoguće pogoditi. Ukoliko još ovdje stavimo neko veliko slovo, znak i broj, imamo relativno dobru lozinku.
2. Zamjena slova brojkama prema izgledu slova
1 – l
2 – Z
3 – E
4 – A
5 – S
6 – b
7 – Z
8 – B
9 – g
0 – O
Ukoliko zamijenimo slova brojkama kao što je navedno gore, možemo napraviti dobru lozinku. Neki primjeri bi bili:
laptop – 14pt0p
plavi – p14v1
putovanje – put0v4nj3
3. Zamjena slova brojkama prema poziciji na tipkovnici
1 – Q
2 – W
3 – E
4 – R
5 – T
6 – Z
7 – U
8 – I
9 – O
0 – P
Evo nekoliko primjera korištenjem ove metode:
ljetovanje – lj359vanj3
ured5 – u43d5
tempomat – 53m09ma5
U svakoj od ovih metoda možete kombinirati velika i mala slova ili staviti neki znak poput crtica, kosih crtica, točki. Neki sustavi čak i traže da barem jedno slovo bude veliko. Preporuka je da ne stavljate baš prvo slovo veliko jer je ovo najčešći odabir, vi odaberite recimo četvrto :-).
Eto, nadam se da ste dobili ideju za vašu novu lozinku. Preporučujem da lozinku periodički i promijenite, radi vaše sigurnosti!
Jedan odgovor na "Kako odabrati dobru lozinku?"
Preporučeno za tebe
Moje korisničko ime je Admin
Osim dugačke lozinke s brojkama, slovima i posebnim znakovima bitno je da i korisničko ime ima svoju kompleksnost. Najčešće kada instaliramo neku web aplikaciju poput Joomle ili Wordpressa po defaultu je kreirano i korisničko ime “admin” ili “administrator”. Netko zlonamjeran to će pokušati iskoristiti. Jedino što treba pogoditi je vaša lozinka i eto problema. Zašto mu malo ne bismo otežali posao?
Ručna detekcija i otklanjanje malicioznih spam skripti na Windows web poslužiteljima
Razni su uzroci napada, no najčešći su oni zbog sigurnosnih propusta unutar same web aplikacije, propusti unutar raznih dodataka (plug-ina) koji se vežu na sam kôd aplikacije, no i zbog same nebrige korisnika koji ih održavaju – bilo da se radi o neredovitim nadogradnjama, nepoštovanjem osnovnih sigurnosnih metoda zaštite, ostavljenim standardnim setupom, ili sl.
E-mail s vlastitim završetkom?
Klijentu šaljete e-mail s odličnom ponudom, ali umjesto da se fokusira na vašu ponudu, primatelj obraća pozornost na adresu pošiljatelja. “ivan94@gmail.com” ne zvuči baš profesionalno u poslovnoj korespondenciji, zar ne ? Baš kao ivan94@kc.t-com.hr ili @hotmail.com. Sada zamislite da je vaša adresa “ivan@ivic.photography”. Vidite li razliku? U ovom članku pokazat ćemo vam kako možete imati […]
Tražite li dalje?