Postoje brojni preventivni koraci koje možete poduzeti da biste pridonijeli zaštiti računala od virusa, malwarea i drugih prijetnji. Ovi savjeti odnose se na operativni sustav Windows 8.1 iako se većina njih može upotrijebiti i na drugim sustavima. Savjeta za zaštitu računala ima definitivno puno više, no ovdje sam izdvojio, po meni, najbitnijih 7 kojih se možete i sami predržavati.
TOP 7 savjeta za zaštitu vašeg računala su:
- Ne otvarajte email poruke nepoznatih pošiljatelja
- Koristite antivirusne programe
- Blokirajte skočne prozore (pop-up) u Internet pregledniku
- Redovito ažurirajte operativni sustav na računalu
- Koristite vatrozid (firewall)
- Koristite postavke zaštite privatsnosti u Internet pregledniku
- Brišite internetsku predmemoriju i povijest pregledavanja weba
Ne otvarajte poruke e-pošte nepoznatih pošiljatelja
Preporuka je ne otvarati e-poštu nepoznatih pošiljatelja, e-poštu poslanu s vlastitih email adresa ni privitke e-pošte tih pošiljatelja. Mnogi su virusi priloženi porukama e-pošte i proširit će se čim otvorite privitak.

Ne otvarajte email poruke nepoznatih pošiljatelja
Preporučujem da ne otvarate nijedan privitak poslan s nepoznatih email adresa niti e-poštu koja izgleda kao da ste je sami sebi poslali. Posebno upozoravam na ZIP datoteke koje gotovo sigurno sadrže viruse, trojance i ostale prijetnje koje mogu naštetit vašem računalu ukoliko nemate instalirane i redovno ažurirane antivirusne programe i aplikaciju protiv zlonamjernog softvera.
Upravo ovaj način zaraze računala je trenutno najizraženiji.
Koristite antivirusne programe i aplikaciju protiv zlonamjernog softvera

Koristite antivirusne programe
Instalacijom antivirusnih programa i aplikacije protiv zlonamjernog softvera i njihovim redovitim ažuriranjem možete pridonijeti zaštiti PC-ja od virusa i drugog zlonamjernog softvera. Antivirusni programi i aplikacije protiv zlonamjernog softvera traže viruse, špijunski softver i drugi zlonamjerni softver koji pokušava zaraziti poruke e-pošte, operacijski sustav ili datoteke.
Svakodnevno se pojavljuju nove prijetnje pa redovito provjeravajte ima li na web-mjestu proizvođača programa protiv zlonamjernog softvera novih ažuriranja.
U internetskom pregledniku koristite blokator skočnih prozora
Skočni su prozori (pop-up) mali prozori preglednika koji se prikazuju preko web-mjesta koje pregledavate. Iako većinu tih prozora stvaraju oglašivači, oni mogu sadržavati i zlonamjeran ili nesiguran kod. Blokator skočnih prozora može spriječiti prikaz nekih ili svih takvih prozora.
Redovito ažurirajte Windowse ili drugi operativni sustav
Microsoft redovito izdaje posebna sigurnosna ažuriranja koja pridonose zaštiti računala. Ta ažuriranja sprječavaju zarazu virusima i druge napade pomoću zlonamjernog softvera ispravljanjem mogućih sigurnosnih propusta.

Uključite automatsko ažuriranje Windowsa
Koristite vatrozid
Vatrozid za Windows ili neka druga aplikacija Aplikacija je računalni ili mobilni program koji izvršava određene zadatke na uređaju korisnika. Aplikacije mogu biti namijenjene različitim svrhama, od upravljanja dokumentima, preko igara, do upravljanja transakcijama u online trgovini. Razumijevanje što je aplikacija i koje su njene primjene ključno je i za korisnike i za vlasnike poduzeća. Koje su vrste aplikacija? Aplikacije se dijele na nekoliko kategorija: desktop (instalirane na računalu), mobilne (za pametne telefone i tablete)...Što je Aplikacija? vatrozida može vas obavješćivati o sumnjivim aktivnostima kada se virus ili crv pokušaju povezati s računalom. Uz to, vatrozid može blokirati pokušaje virusa, crva i hakera da na računalo prebace potencijalno štetne programe.
Koristite postavke zaštite privatnosti internetskog preglednika
Neka web-mjesta mogu pokušati iskoristiti osobne podatke radi ciljanog oglašavanja, prijevare i krađe identiteta. To možete spriječiti ukoliko zabranite pregledniku korištenje osobnih podataka.
Čistite internetsku predmemoriju i povijest pregledavanja
Većina preglednika pohranjuje podatke o web-mjestima koja posjećujete i podatke koje unesete, npr. ime i adresu. Premda može biti korisno imati te podatke pohranjene na računalu, katkad je poželjno izbrisati sve te podatke ili samo neke od njih – npr. kada koristite računalo na nekom javnom mjestu i ne želite za sobom ostaviti osobne podatke.

Brišite povijest pregledavanja weba
Koristite li neki od ovih savjeta? Imate li vi koji dodatni savjet?