Jedno od čestih pitanja naših korisnika, i s kojim se susrećemo svakodnevno, je “zašto su moje web stranice tako spore?”. Takvo pitanje dolazi uglavnom od korisnika koji su svoje stranice bazirali na jednom od popularnih CMS-ova, najčešće WordPress WordPress je najčešće odabrani CMS na svijetu. Na temelju njega je nastala gotovo polovica postojećih internetskih stranica. WordPress je cijenjen od strane korisnika zbog jednostavnosti, intuitivnosti i lakoće upravljanja. Zbog open source prirode, WordPress može biti razvijan i unaprjeđivan za potrebe specifičnih, individualnih projekata. Kako započeti koristiti WordPress? Da biste započeli avanturu s WordPressom, prvo vam je potreban WordPress hosting. Hosting osigurava prostor na poslužitelju, gdje će biti pohranjeni svi...
Vrag je u detaljima
Vlasnici stranica obično osjete probleme kada web stranice počnu sporije prikazivati sadržaj. Međutim, i puno kraći zastoji, a koji nisu toliko uočljivi, kumulativno mogu doprinjeti lošem korisničkom iskustvu (npr. kod procesa naručivanja u online trgovini). Optimalno vrijeme učitavanja za optimiziranu stranicu je 2 sekunde (puno manje od gore navedene 4 sekunde). Sve iznad toga značajno utječe na iskustvo, i svaka dodatna sekunda mogla bi utjecati na loše statističke podatke.

Stoga je preporučljivo prije bilo kakvih intervencija na stranici provjeriti koje su performanse vaših stranica. Postoji mnogo besplatnih alata koji će vam prikazati vrijeme učitavanja, veličinu stranica i razne korisne savjete kako poboljšati te performanse. Među najpopularnijima su Googleov PageSpeed, Pingdom i GTmetrix.
Odaberite ispravan hosting paket
Danas postoji mnogo opcija za smještaj web stranica, i iako mnogi jeftiniji servisi na prvu zvuče primamljivo, za bolje performanse i stabilnost bolje se obratiti provjerenom hostingu koji će nadzirati vaše stranice 24 sata, i biti na raspolaganju pomoći u rješavanju svih problema. No, sam odabir lošijeg hostinga ne mora biti prvi razlog vaših sporih stranica. Ponekad je to i odabir lošeg hosting paketa za vaše potrebe.

I dok je logično krenuti s manjim resursima kod pokretanja neke stranice, rastom posjećenosti i funkcionalnosti, te povećanjem sadržaja, iste je preporučljivo premjestiti na dedicirani VPS poslužitelj. Kod shared hostinga vaše stranice će dijeliti resurse s drugim stranicama i biti će dosta ograničene u performansama. VPS VPS (eng. Virtual Private Server) je napredan oblik hostinga, koji korisnicima omogućuje pristup virtualnom serveru koji djeluje u dijeljenom okruženju, ali s potpunom kontrolom i resursima dodijeljenim samo za njihovu upotrebu. Kako radi VPS? VPS server radi na principu virtualizacije, gdje se jedan fizički server dijeli na nekoliko virtualnih strojeva. Svaki od njih djeluje kao nezavisan server sa vlastitim operacijskim sustavom, RAM-om, diskovnim prostorom i računalnom snagom. Time korisnik dobiva fleksibilnost...
Ukrotite svoj WordPress
WordPress je vrlo jednostavno postaviti na poslužitelj. Postoji nebrojeno besplatnih tema koje vaše stranice mogu odmah učiniti vrlo atraktivnima. I k tome, možete dodati nevjerojatne dodatke (pluginove) koji će dodatno “unaprijediti” vaše stranice, tako da i jednorozi iskaču po ekranu. Pitanje je samo — da li je sve dovoljno promišljeno?
Naime, ukoliko želite prezentirati svoje poslovanje ili prodavati putem online trgovine, vrlo važno je uzeti u obzir da stranice ne izrađujete za sebe, već za vaše korisnike. Neispravno podešene WordPress stranice nepotrebno će preopteretiti poslužitelj i time uzrokovati vrlo slabe performanse, te u najgorem slučaju i potpuno srušiti sustav (npr. u slučaju nedostatka radne memorije i sl.).

Uz loše podešen WordPress, takve probleme uzrokuje i loša tema, koja ako nije kvalitetno izrađena (iskodirana) može također nepotrebno krasti resurse. Takva tema će također posluživati nepotrebno velike web stranice, što izravno utječe na njihovo učitavanje (npr. popunjavajući sadržaj predimenzioniranim slikama koje nisu prilagođene za prikazivanje na web stranicama). Ovo je prvenstveno bitno kod izvođenja na mobilnim verzijama web stranica. Stoga je važno da tema bude optimizirana i za taj tip ekrana, a time ćete biti nagrađeni i od strane pretraživača.
Korisnici nas često kontaktiraju s problemima koje im uzrokuju razni tzv. site builderi. Oni omogućuju da na vrlo brzo izradite privlačne stranice, ali uz kod koji se nepotrebno “vuće” po svim stranicama. Ono što je najveći problem, kod nadogradnji, a često zbog nedostatka kompatibilnosti s novim inačicama sustava, je povremenni prestanak funkcionalnosti određenog dijela stranica. Kako bi izbjegli probleme koji će vam uskratiti pristup sadržaju stranica, najbolje je koristiti provjerene i optimizirane teme.
Nadalje, smanjite ovisnost o pluginovima. Svaki dodatni plugin Dodatak (plugin) je mali računalni program koji dodaje nove funkcije većem softveru. Njegova glavna zadaća je proširiti mogućnosti postojeće aplikacije bez potrebe za modificiranjem njezinog izvornog koda. Dodaci se široko koriste u mnogim različitim programima, od internetskih preglednika do sustava za upravljanje sadržajem (CMS) poput WordPressa. Jedan od najčešće korištenih primjera dodataka su oni koji se mogu instalirati na stranice zasnovane na WordPressu. Zahvaljujući njima možemo dodati različite funkcionalnosti, poput... HTTP (Hypertext Transfer Protocol) je komunikacijski protokol, osnovni sustav korišten na internetu, koji omogućava internetskim preglednicima povezivanje sa serverom i preuzimanje web stranica s njih. Kako funkcionira HTTP? HTTP funkcionira na principu zahtjeva i odgovora između klijenta (preglednika) i servera. Kada korisnik upiše adresu stranice u preglednik, preglednik šalje HTTP zahtjev serveru, koji zatim obrađuje taj zahtjev i šalje odgovor, obično u obliku web stranice koju korisnik može prikazati/vidjeti...
Zbog svega navedenoga, u našoj ponudi implementiramo isključivo vlastite WordPress teme koje smo SMO (Optimizacija društvenih medija) je proces optimizacije prisutnosti tvrtke ili brenda na društvenim mrežama kako bi se povećala njena vidljivost, interakcija s korisnicima te posjetiteljstvo na web stranici. U okviru SMO koriste se različite strategije i alati kako bi se sadržaji objavljeni na servisima poput Facebooka, Instagrama, LinkedIna ili Twittera učinili zanimljivijima i češće dijeljenima. Zašto je SMO važan? Optimizacija društvenih medija pomaže tvrtkama doseći širu publiku, što rezultira... Interface (sučelje) je točka spoja ili veze između dva različita sustava, uređaja ili softvera, omogućujući im međusobnu komunikaciju i suradnju. U računarstvu interface može imati različite oblike, ovisno o tome što povezuju i na koji način to čine. Koji su tipovi Interface-a? Korisničko sučelje (UI): Predstavlja način na koji korisnik komunicira sa softverom ili uređajem. Programsko sučelje aplikacija (API): To je skup pravila i specifikacija koje omogućavaju različitim programima...
Čuvajte svoj WordPress
Nakon što vaš novi web zasja u punome sjaju, nedvojbeno ćete ga popuniti zavidnom količinom sadržaja. I dok tekstualni dio neće zauzimati previše prostora, budite vrlo oprezni sa slikama i ostalim audiovizualnim materijalima. Slike su odličan način da se razbije monotonija većih teksutalnih dijelova, i da se na brzi način ilustrira mnogo ideja koje želite prenijeti svojim stranicama, međutim one su zapravo krivac za brzi nedostatak prostora na vašem poslužitelju. Također su i jedan od krivaca zašto su vaše stranice sporije učitavaju. Da bi se izbjegli slični problemi, prvo je potrebno planirati kakav se sadržaj postavlja na poslužitelj, te pri tome dodatno optimizirati slike: potrebno ih je dodatno obraditi i smanjiti im inicijalnu veličinu (koja se može smanjiti i do 10 puta bez vidljivog gubitka u kvaliteti). Ukoliko već imate puno slika na svojim stranicama, možete ih naknadno optimizirati putem raznih dodataka, npr. pomoću Imagify plugina. To neće smanjiti već zauzeti prostor, ali će optimizirati slike što će uvelike doprinjeti brzini učitavanja. I nikada, NIKADA ne postavljajte video i audio zapise na svoj host. Osim što će zauzeti masivan dio prostora na disku, preuzet će i veliki dio vašeg prometa (bandwidtha), koji je u slučaju shared hostinga često ograničen i nakon iskorištenog kapaciteta poslužitelj će uskratiti prikaz stranica. Danas postoji mnogo servisa koji će preuzeti taj teret i omogućiti da se povežu na vaš WordPress web (poput YouTube, Vimeo i sl.). WordPress ima ugrađen kod koji će svaki video link prikazati na način kao da je smješten na vašem poslužitelju.

Kako bi se održala stabilnost WordPress sustava, ali najvaže i sigurnost, potrebno ga je redovno nadograđivati. Naime, WordPress je tzv. open source projekt što znači da je besplatan svima. Iz tog razloga postoji velika zajednica koja radi na njegovom razvoju i često se nadograđuje svim propustima koji se u međuvremenu otkriju. Te nadogradnje donose nove mogućnosti ali i popravljaju sve eventualne propuste koji mogu utjecati na optimalno prikazivanje vaših stranica, te ih činiti podložne sigurnosnim propustima. Cyberfolks nudi uslugu redovnog održavanja web stranica i omogućujemo korisnicima da brinu o izgledu svojih stranica, dok mi vodimo brigu o sustavu, te otklanjamo sve sigurnosne prijetnje.
Uistinu ubrzajte svoj WordPress
Da bi prikazao sadržaj na vašim stranicama, WordPress mora izvršiti niz radnji koji uključuju interpretiranje koda, preuzimanje podataka iz baze podataka, stvaranje koda koji se poslužuje vašem web pretraživaću itd. Zbog toga WordPress spada u grupu tzv. dinamičkih CMS-ova, sustava koji kreiraju sadržaj na zahtjev. Ali cijeli taj niz može se zaobići ako se pristupi samo posljednjem koraku, a to je gotovoj (statičkoj) HTML HTML (Hypertext Markup Language) je osnovni jezik oznaka koji se koristi za izradu web stranica. Njegova glavna zadaća je strukturiranje i oblikovanje sadržaja na web stranicama, što omogućuje njihov prikaz u internetskim preglednicima. HTML definira kako pojedini elementi stranice, poput naslova, odlomaka, slika ili poveznica, trebaju biti prikazani i pozicionirani. Kako radi HTML? HTML radi pomoću oznaka (tagova) koje određuju strukturu i izgled sadržaja na stranici. Na primjer, oznaka...
Sve aktivnosti koje činite unutar WordPress sustava bilježe se u bazu podataka, koja s vremenom može narasti u veličini. Svaki članak koji objavljujete prati se kroz niz revizija, i svaka zauzima dio u vašoj bazi. Time se baza fragmentira i otežava pretraživanje i dohvaćanje podataka. Da bi počistili i optimizirali bazu podataka iskoristite WP Optimize plugin.
Ovo je samo kratki prikaz uzroka i mjera da se izbjegnu situacije koje usporavaju vaše stranice i rad s njima. U narednim blog člancima fokusirat ćemo se na mnoge od njih detaljnije.