Što je High Availability?
Pročitajte što je to High Availability u našem rječniku.
Pomoći će vam da bolje razumijete o čemu se točno radi High Availability i koje je značenje u svakodnevnoj upotrebi.
High Availability
Sustavi dizajnirani s visokom dostupnošću imaju rezervne module spremne preuzeti posao u slučaju kvara glavnih elemenata. To može uključivati i hardver i softver. Zahvaljujući tome, čak i ako jedan od komponenata prestane funkcionirati, sustav kao cjelina ostaje operativan.
Arhitektura temeljena na HA smanjuje latency, odnosno vrijeme između slanja upita i njegove obrade od strane servera. Zahvaljujući prisutnosti modula za raspodjelu opterećenja, promet zabilježen na uslugama ravnomjerno se raspoređuje između servera. U situaciji kada server primi previše upita, može doći do njegovog preopterećenja i obrada upita postaje nemoguća. Zahvaljujući modulu za raspodjelu opterećenja, zahtjev servera se preusmjerava na ostale, kada on nije u stanju to realizirati. Implementacija HA uvijek ide ruku pod ruku s dizajniranjem aktivnosti vezanih uz balansiranje prometa, mrežnu dostupnost ili virtualizaciju.
Kako postići HA?
Da bi postigli visoku dostupnost, tvrtke mogu primijeniti različite tehnike i rješenja, kao što su:
- Klasteriranje: Spajanje više servera u klaster radi međusobne podrške u slučaju kvara.
- Replikacija podataka: Stvaranje kopija podataka na različitim lokacijama, što olakšava brzo vraćanje usluga.
- Raspodjela opterećenja: Distribucija mrežnog prometa između servera radi optimizacije performansi i pouzdanosti.
- Praćenje i automatsko popravljanje: Korištenje alata za neprekidno praćenje stanja sustava i automatsko vraćanje usluga u slučaju otkrivanja problema.