Postoje brojni preventivni koraci koje možete poduzeti da biste pridonijeli zaštiti računala od virusa, malwarea i drugih prijetnji. Ovi savjeti odnose se na operativni sustav Windows 8.1 iako se većina njih može upotrijebiti i na drugim sustavima. Savjeta za zaštitu računala ima definitivno puno više, no ovdje sam izdvojio, po meni, najbitnijih 7 kojih se možete i sami predržavati.
TOP 7 savjeta za zaštitu vašeg računala su:
- Ne otvarajte email poruke nepoznatih pošiljatelja
- Koristite antivirusne programe
- Blokirajte skočne prozore (pop-up) u Internet pregledniku
- Redovito ažurirajte operativni sustav na računalu
- Koristite vatrozid (firewall)
- Koristite postavke zaštite privatsnosti u Internet pregledniku
- Brišite internetsku predmemoriju i povijest pregledavanja weba
Ne otvarajte poruke e-pošte nepoznatih pošiljatelja
Preporuka je ne otvarati e-poštu nepoznatih pošiljatelja, e-poštu poslanu s vlastitih email adresa ni privitke e-pošte tih pošiljatelja. Mnogi su virusi priloženi porukama e-pošte i proširit će se čim otvorite privitak.
Preporučujem da ne otvarate nijedan privitak poslan s nepoznatih email adresa niti e-poštu koja izgleda kao da ste je sami sebi poslali. Posebno upozoravam na ZIP datoteke koje gotovo sigurno sadrže viruse, trojance i ostale prijetnje koje mogu naštetit vašem računalu ukoliko nemate instalirane i redovno ažurirane antivirusne programe i aplikaciju protiv zlonamjernog softvera.
Upravo ovaj način zaraze računala je trenutno najizraženiji.
Koristite antivirusne programe i aplikaciju protiv zlonamjernog softvera
Instalacijom antivirusnih programa i aplikacije protiv zlonamjernog softvera i njihovim redovitim ažuriranjem možete pridonijeti zaštiti PC-ja od virusa i drugog zlonamjernog softvera. Antivirusni programi i aplikacije protiv zlonamjernog softvera traže viruse, špijunski softver i drugi zlonamjerni softver koji pokušava zaraziti poruke e-pošte, operacijski sustav ili datoteke.
Svakodnevno se pojavljuju nove prijetnje pa redovito provjeravajte ima li na web-mjestu proizvođača programa protiv zlonamjernog softvera novih ažuriranja.
U internetskom pregledniku koristite blokator skočnih prozora
Skočni su prozori (pop-up) mali prozori preglednika koji se prikazuju preko web-mjesta koje pregledavate. Iako većinu tih prozora stvaraju oglašivači, oni mogu sadržavati i zlonamjeran ili nesiguran kod. Blokator skočnih prozora može spriječiti prikaz nekih ili svih takvih prozora.
Redovito ažurirajte Windowse ili drugi operativni sustav
Microsoft redovito izdaje posebna sigurnosna ažuriranja koja pridonose zaštiti računala. Ta ažuriranja sprječavaju zarazu virusima i druge napade pomoću zlonamjernog softvera ispravljanjem mogućih sigurnosnih propusta.
Koristite vatrozid
Vatrozid za Windows ili neka druga aplikacija vatrozida može vas obavješćivati o sumnjivim aktivnostima kada se virus ili crv pokušaju povezati s računalom. Uz to, vatrozid može blokirati pokušaje virusa, crva i hakera da na računalo prebace potencijalno štetne programe.
Koristite postavke zaštite privatnosti internetskog preglednika
Neka web-mjesta mogu pokušati iskoristiti osobne podatke radi ciljanog oglašavanja, prijevare i krađe identiteta. To možete spriječiti ukoliko zabranite pregledniku korištenje osobnih podataka.
Čistite internetsku predmemoriju i povijest pregledavanja
Većina preglednika pohranjuje podatke o web-mjestima koja posjećujete i podatke koje unesete, npr. ime i adresu. Premda može biti korisno imati te podatke pohranjene na računalu, katkad je poželjno izbrisati sve te podatke ili samo neke od njih – npr. kada koristite računalo na nekom javnom mjestu i ne želite za sobom ostaviti osobne podatke.
Koristite li neki od ovih savjeta? Imate li vi koji dodatni savjet?
Preporučeno za tebe
Cloudflare ili vaš web na steroidima
Postoji mnogo metoda da ubrzate rad vaših stranica (o nekima smo prije pisali), a jedna od njih je korištenjem CDN servisa (Content Delivery Network). CDN je skup poslužitelja koji na distribuiranim lokacijama diljem cijelog svijeta drže spremljenu kopiju vaših web stranica i time omogućuju ubrzani pristup s raznih lokacija (blizina posluženih stranica uvelike ubrzava prikaz). […]
Kako pisati dobre blog članke?
Blog je zaista dobar alat za kreiranje sadržaja. Vi ga za svoje klijente stvarate besplatno i ako su oni svjesni toga, njihova percepcija vašeg branda/imagea zasigurno će biti veća. Osim 10 elemenata dobrog blog članka, u ovom članku ćete pronaći i potencijalne ideje koje će zasigurno pobuditi vašu maštu. Pisanje bloga i nije tako teško jer uz šalicu dobre kave, zavaljeni ispred monitora, jednostavno pokušajte uživati u činjenici da pišete tekst o poslu kojeg volite.
Kako naručiti nove web stranice kao profesionalac?
Kao i svaki drugi projekt, tako i izrada web stranica ima procese koji definiraju početne faze, razvoj i finale ili objavu web stranica, objedinjene sa strategijama koje osiguravaju daljnji životni vijek web stranica. Da bi se stranice izradile u maksimalnoj kvaliteti, potrebno je dobro planirati sve razvojne faze i pratiti da se one odvijaju u […]
Tražite li dalje?