Da biste spriječili neovlašteni upad u vaš korisnički račun nužno je odabrati dobru lozinku. Dobra lozinka trebala bi biti dovoljno komplicirana za pogoditi, a s druge strane laka za zapamtiti. Postoje trikovi za odabir dobre lozinke.
1. Lozinka vezana za neku vama blisku temu
Vaš posao, vama drag događaj, vaš novi auto… Ovo su neke od tema koje biste mogli odabrati. Neki primjeri vezani uz posao bili bi “developer”, “laptop”, “ured5” ili Vezano uz neki događaj mogli bi biti “svadba”, “ljetovanje”, “putovanje”, a uz auto recimo “plavi”, “tempomat”, “5brzina”. Poanta je da odaberete riječi koje vama nešto znače, a drugima će to biti nemoguće pogoditi. Ukoliko još ovdje stavimo neko veliko slovo, znak i broj, imamo relativno dobru lozinku.
2. Zamjena slova brojkama prema izgledu slova
1 – l
2 – Z
3 – E
4 – A
5 – S
6 – b
7 – Z
8 – B
9 – g
0 – O
Ukoliko zamijenimo slova brojkama kao što je navedno gore, možemo napraviti dobru lozinku. Neki primjeri bi bili:
laptop – 14pt0p
plavi – p14v1
putovanje – put0v4nj3
3. Zamjena slova brojkama prema poziciji na tipkovnici
1 – Q
2 – W
3 – E
4 – R
5 – T
6 – Z
7 – U
8 – I
9 – O
0 – P
Evo nekoliko primjera korištenjem ove metode:
ljetovanje – lj359vanj3
ured5 – u43d5
tempomat – 53m09ma5
U svakoj od ovih metoda možete kombinirati velika i mala slova ili staviti neki znak poput crtica, kosih crtica, točki. Neki sustavi čak i traže da barem jedno slovo bude veliko. Preporuka je da ne stavljate baš prvo slovo veliko jer je ovo najčešći odabir, vi odaberite recimo četvrto :-).
Eto, nadam se da ste dobili ideju za vašu novu lozinku. Preporučujem da lozinku periodički i promijenite, radi vaše sigurnosti!
Jedan odgovor na "Kako odabrati dobru lozinku?"
Preporučeno za tebe
Backup glavu čuva
Radite li redovito backup (sigurnosnu pohranu) vaših osobnih podataka na računalu? Backup se često zanemaruje, trošak je i gnjavaža koju volimo izbjegavati. Međutim, sve je dobro dok se ne dogodi katastrofa i dok ne izgubite sve vama važne podatke na disku, bilo zbog virusa, kvara na diskovnom sustavu ili slučajnim brisanjem. E tada je backup podataka nešto što ćete cijeniti i što će vam spasiti glavu.
Sigurn(ij)a instalacija WordPressa
WordPress je izrazito privlačna meta Zainteresiranim Stranama: hakerima, autorima raznih invazivnih skripti, ili objesnoj djeci koja iz dosade pokušavaju srušiti susjedovu stranicu. Gotovo sve sigurnosne rupe su uzrokovane tzv. “lošom praksom” prilikom same početne instalacije WP-a, ili kasnijim izostankom redovitog održavanja aplikacije. U ovom tekstu ćemo proći neke od korisnih postupaka koje biste trebali proći prilikom nove instalacije WP-a na Linux serverima.
Kako koristiti e-mail digitalni potpis
U ovom tutorijalu ću vam pokazati kako dodati S/MIME certifikat u vaš e-mail klijent. No, prvo pojasnimo neke izraze kako bismo vidjeli o čemu se tu zapravo radi. Što je S/MIME i kakve veze on ima s digitalnim potpisom? Naime, S/MIME je sastavljen od skupa protokola na temelju X.509 digitalnih certifikata koji jednostavno dopušta da pošaljete digitalno potpisane, šifrirane ili digitalno potpisane + šifrirane poruke drugima.
Tražite li dalje?