Da biste spriječili neovlašteni upad u vaš korisnički račun nužno je odabrati dobru lozinku. Dobra lozinka trebala bi biti dovoljno komplicirana za pogoditi, a s druge strane laka za zapamtiti. Postoje trikovi za odabir dobre lozinke.
1. Lozinka vezana za neku vama blisku temu
Vaš posao, vama drag događaj, vaš novi auto… Ovo su neke od tema koje biste mogli odabrati. Neki primjeri vezani uz posao bili bi “developer”, “laptop”, “ured5” ili Vezano uz neki događaj mogli bi biti “svadba”, “ljetovanje”, “putovanje”, a uz auto recimo “plavi”, “tempomat”, “5brzina”. Poanta je da odaberete riječi koje vama nešto znače, a drugima će to biti nemoguće pogoditi. Ukoliko još ovdje stavimo neko veliko slovo, znak i broj, imamo relativno dobru lozinku.
2. Zamjena slova brojkama prema izgledu slova
1 – l
2 – Z
3 – E
4 – A
5 – S
6 – b
7 – Z
8 – B
9 – g
0 – O
Ukoliko zamijenimo slova brojkama kao što je navedno gore, možemo napraviti dobru lozinku. Neki primjeri bi bili:
laptop – 14pt0p
plavi – p14v1
putovanje – put0v4nj3
3. Zamjena slova brojkama prema poziciji na tipkovnici
1 – Q
2 – W
3 – E
4 – R
5 – T
6 – Z
7 – U
8 – I
9 – O
0 – P
Evo nekoliko primjera korištenjem ove metode:
ljetovanje – lj359vanj3
ured5 – u43d5
tempomat – 53m09ma5
U svakoj od ovih metoda možete kombinirati velika i mala slova ili staviti neki znak poput crtica, kosih crtica, točki. Neki sustavi čak i traže da barem jedno slovo bude veliko. Preporuka je da ne stavljate baš prvo slovo veliko jer je ovo najčešći odabir, vi odaberite recimo četvrto :-).
Eto, nadam se da ste dobili ideju za vašu novu lozinku. Preporučujem da lozinku periodički i promijenite, radi vaše sigurnosti!
Jedan odgovor na "Kako odabrati dobru lozinku?"
Preporučeno za tebe
Sigurni WordPress, mirna savjest
Sjećate se onog momenta kad ste vidjeli svoje nove stranice upogonjene moćnim WordPressom, sretni što napokon možete svoju web adresu isticati s ponosom? A ukoliko ste nažalost bili u situaciji, vjerojatno se sjećate i trenutka kada ste primjetili čudne i neželjene datoteke na svojem serverskom disku. U tome slučaju, vjerojatno ste primili i poruku od […]
Instalacija phpMyAdmin-a
Iako u sklopu svakog korisničkog paketa na našim Linux serverima već dolazi instalirana phpMyAdmin aplikacija, katkada ćete se naći u prilici da Vam je potrebna posebna instalacija aplikacije. Na primjer, kada nekome trebate omogućiti pristup bazi podataka, ali ne želite da isti imaju pristup i cPanel sučelju. U tom slučaju biti će potrebno posebno instalirati phpMyAdmin na Vaš paket. PhpMyAdmin je, zapravo, uobičajena aplikacija (poput, na primjer, Wordpressa ili Joomle) i kao takvu ju je jednostavno instalirati.
Kako rade e-mail sustavi
Mnogi od vas se zasigurno pitaju što se događa „ispod haube“ kada pošaljete email poruku iz svog omiljenog email klijenta, odnosno na koji način se odvija komunikacija i primopredaja (engl. relay) poruke. One koje to zanima, a žele znati osnovne najpopularnijeg mailing protokola, u nastavku teksta uvodim vas u proces spomenutog načina komunikacije.
Tražite li dalje?