Internet preglednici spremaju određeni dio podataka u svoj međuspremnik (en. Cache) kako bi kasnije te podatke mogli koristiti za brže učitavanje određenih elemenata stranice. Ova stvar je jako korisna budući da se na svim podstranicama koristi dosta istih elemenata (banner, header, footer, pozadinska slika, poneki logo itd.) no s druge strane to “cacheiranje” nekad zna biti i „protiv nas“. Primjerice kad stranicu premještamo s jednog davatelja hosting usluga na drugog prije testiranja prikaza stranice svakako je potrebno isprazniti „taj famozni cache“. Ovo je samo jedan od primjena no ako razmislite na trenutak sjetiti ćete se još barem pet situacija gdje bi vam ovo moglo pomoći. Dalje u tekstu možete vidjeti postupak kako isprazniti međuspremnik u tri najpopularnija preglednika (vjerojatno neki od njih koristite, osim ako niste baš hardcore pa stranice pregledavate preko terminala). 😉
Internet Explorer
Kliknite na „gear icon“ te u padajućem izborniku u kategoriji „Sigurnost“ (en. Safety ) odaberite „Obriši povijest pregledavanja“ (Delete browsing history).
Pojaviti će Vam se prozorčić kao što je ovaj niže na slici. U njemu odaberite samo „Privremene datoteke“ (en. Temporary internet files).
Kliknite na „Obriši“ (en. Delete) te će nakon toga međuspremnik (en. Cache) biti ispražnjen.
Firefox
Kliknite na izbornik u gornjem desnom kutu te nakon toga kliknite opciju „Povijest“ (en. History).
Odaberite opciju „Obriši nedavnu povijest“ (en. Delete recent history).
Pojaviti će Vam se prozorčić kao što je ovaj na slici dolje. U njemu odaberite samo „Međuspremnik“ (en. Cache), te u padajućem izborniku odaberite „Sve“ (en. All).
Nakon što kliknete na gumb „Očisti sad“ (en. Clean now) međuspremnik će biti ispražnjen.
Chrome
U sučelju Chrome preglednika odaberite izbornik koji se nalazi u gornjem desnom kutu te u padajućem izborniku odaberite „Više alata“ (en. More tools) pa „Obriši podatke pregledavanja“ (en. Clear browsing data). Nakon toga će Vam se prikazati sljedeći prozorčić:
Odaberite opciju „Predmemorirane slike i datoteke“ (en. Cached images and files) te u padajućem izborniku odaberite „početak vremena“ (en. the beginning of time). Klikom na tipku „Brisanje podataka o pregledavanju“ (en. Clear browsing data) će se isprazniti međuspremnik preglednika.
Eto, to je to 🙂
Preporučeno za tebe
Kako izabrati web hosting paket?
Prilikom izbora web hosting paketa, prvo što ćete morati izabrati je Linux ili Windows platforma. Uglavnom, to ovisi o tehnologiji u kojoj su vam izrađene ili se izrađuju web stranice. Karakteristika klasičnog web hostinga je to što ste vi zajedno sa stotinu drugih korisnika smješteni na jedan server i svi zajedno „dijelite“ glavne resurse servera (CPU, RAM).
Kreiranje e-mail računa
Jedan od važnih servisa koje ste zakupili u sklopu web hosting paketa je i e-mail servis – mogućnost korištenja elektronske pošte s nastavkom u obliku domene koju koristite (@mojadome.na, pri čemu je mojadome.na naziv Vaše domene, npr. avalon.hr). No, kako biste mogli slati e-mail poruke s željene adrese, potrebno ju je prvo kreirati u kontrolnom panelu vašeg hosting paketa. Kako to napraviti?
Moje korisničko ime je Admin
Osim dugačke lozinke s brojkama, slovima i posebnim znakovima bitno je da i korisničko ime ima svoju kompleksnost. Najčešće kada instaliramo neku web aplikaciju poput Joomle ili Wordpressa po defaultu je kreirano i korisničko ime “admin” ili “administrator”. Netko zlonamjeran to će pokušati iskoristiti. Jedino što treba pogoditi je vaša lozinka i eto problema. Zašto mu malo ne bismo otežali posao?
Tražite li dalje?