Internet preglednici spremaju određeni dio podataka u svoj međuspremnik (en. Cache) kako bi kasnije te podatke mogli koristiti za brže učitavanje određenih elemenata stranice. Ova stvar je jako korisna budući da se na svim podstranicama koristi dosta istih elemenata (banner, header, footer, pozadinska slika, poneki logo itd.) no s druge strane to “cacheiranje” nekad zna biti i „protiv nas“. Primjerice kad stranicu premještamo s jednog davatelja hosting usluga na drugog prije testiranja prikaza stranice svakako je potrebno isprazniti „taj famozni cache“. Ovo je samo jedan od primjena no ako razmislite na trenutak sjetiti ćete se još barem pet situacija gdje bi vam ovo moglo pomoći. Dalje u tekstu možete vidjeti postupak kako isprazniti međuspremnik u tri najpopularnija preglednika (vjerojatno neki od njih koristite, osim ako niste baš hardcore pa stranice pregledavate preko terminala). 😉
Internet Explorer
Kliknite na „gear icon“ te u padajućem izborniku u kategoriji „Sigurnost“ (en. Safety ) odaberite „Obriši povijest pregledavanja“ (Delete browsing history).
Pojaviti će Vam se prozorčić kao što je ovaj niže na slici. U njemu odaberite samo „Privremene datoteke“ (en. Temporary internet files).
Kliknite na „Obriši“ (en. Delete) te će nakon toga međuspremnik (en. Cache) biti ispražnjen.
Firefox
Kliknite na izbornik u gornjem desnom kutu te nakon toga kliknite opciju „Povijest“ (en. History).
Odaberite opciju „Obriši nedavnu povijest“ (en. Delete recent history).
Pojaviti će Vam se prozorčić kao što je ovaj na slici dolje. U njemu odaberite samo „Međuspremnik“ (en. Cache), te u padajućem izborniku odaberite „Sve“ (en. All).
Nakon što kliknete na gumb „Očisti sad“ (en. Clean now) međuspremnik će biti ispražnjen.
Chrome
U sučelju Chrome preglednika odaberite izbornik koji se nalazi u gornjem desnom kutu te u padajućem izborniku odaberite „Više alata“ (en. More tools) pa „Obriši podatke pregledavanja“ (en. Clear browsing data). Nakon toga će Vam se prikazati sljedeći prozorčić:
Odaberite opciju „Predmemorirane slike i datoteke“ (en. Cached images and files) te u padajućem izborniku odaberite „početak vremena“ (en. the beginning of time). Klikom na tipku „Brisanje podataka o pregledavanju“ (en. Clear browsing data) će se isprazniti međuspremnik preglednika.
Eto, to je to 🙂
Preporučeno za tebe
E-mail s vlastitim završetkom?
Klijentu šaljete poruku s odličnom ponudom, ali umjesto da se fokusira na vašu ponudu, primatelj obraća pozornost na e-mail adresu pošiljatelja. “ivan94@gmail.com” ne zvuči baš profesionalno u poslovnoj korespondenciji, zar ne ? Baš kao ivan94@kc.t-com.hr ili @hotmail.com. Sada zamislite da je vaša adresa “ivan@ivic.photography”. Vidite li razliku? U ovom članku pokazat ćemo vam kako možete […]
Duda varalica: važnost pinga za prikaz web stranica
Zagovornici raznih hrvatskih datacentara u zadnje su vrijeme darežljiviji nego ikad. Bez ikakve naknade otkriti će vam veliku tajnu, kako samo na osnovu ping rezultata napraviti nemoguće – predvidjeti brzinu učitavanja i prikazivanja bilo koje web stranice. Nažalost, pri tome prešućuju niz činjenica koje su barem jednako važne kao i ping.
8 osnovnih razina sigurnosti u hostingu
Unatoč svim znanjima, vještinama i naporima bilo koje web hosting tvrtke, sigurnost web servera uvijek je na neki način ugrožena. Razlog tome leži u činjenici da je sigurnost zajednički posao u kojem sudjeluju vlasnik korisničkog računa, web hosting tvrtka koja omogućuje prostor na serveru kao i datacentar u kojem se serveri nalaze.
Tražite li dalje?