WordPress, Joomla! i Drupal su besplatni open source CMS sustavi za izradu i ažuriranje web stranica koje razvija zajednica programera iz cijelog svijeta. Sva tri sustava su pisana u PHP-u. Sva tri sustava podržavaju MySQL bazu podataka, dok Joomla i Drupal podržavaju i druge baze.
Za izradu dizajna web stranica, sva tri sustava koriste takozvane „teme“ i predloške u kojima se definira izgled web stranica, font i veličina slova, izgled odlomka, veličina slika i ostalo. S druge strane, koriste plugin-ove, module ili ekstenzije za pojedine funkcionalnosti tako da ih je lako moguće nadograditi.
Iako su podržane i Windows i Linux platforme, nekako je za sve njih prirodnije da se „vrte“ na Linux platformi.
Tablica usporedbe: WordPress, Joomla! i Drupal
Google trends – Hrvatska vs svijet
U Hrvatskoj je WordPress WordPress je najčešće odabrani CMS na svijetu. Na temelju njega je nastala gotovo polovica postojećih internetskih stranica. WordPress je cijenjen od strane korisnika zbog jednostavnosti, intuitivnosti i lakoće upravljanja. Zbog open source prirode, WordPress može biti razvijan i unaprjeđivan za potrebe specifičnih, individualnih projekata. Kako započeti koristiti WordPress? Da biste započeli avanturu s WordPressom, prvo vam je potreban WordPress hosting. Hosting osigurava prostor na poslužitelju, gdje će biti pohranjeni svi...
Upravo je i to jedan od razloga da se danas „borimo“ s puno web stranica koje su izrađene na staroj verziji Joomla Joomla! je sustav s otvorenim izvornim kodom za upravljanje sadržajem (CMS), koji omogućuje stvaranje i upravljanje web stranicama. Zahvaljujući svojoj fleksibilnosti i velikom broju dostupnih proširenja, Joomla! omogućuje izgradnju različitih vrsta servisa, od jednostavnih posjetnica do složenih internetskih trgovina i društvenih mreža. Kako radi Joomla? Joomla! radi omogućavanjem korisnicima upravljanje sadržajem na stranici pomoću intuitivne administratorske ploče. Korisnik može dodavati, uređivati i brisati sadržaje, kao i upravljati strukturom stranice...
U svijetu je WordPress stekao popularnost daleko prije, pa je tako u lipnju 2009. godine po prvi puta prestigao Joomlu u pretraživanju na Google tražilici. Dakle, nešto više od 2 godine prije nego kod nas.
Prema podacima s portala W3Techs.com čak 57,8% web stranica ne koristi ni jedan CMS CMS (Content Management System) je sustav za upravljanje sadržajem, odnosno softver koji omogućava stvaranje, uređivanje, objavljivanje i upravljanje sadržajima na web stranicama bez potrebe za naprednim tehničkim znanjem. CMS se široko koristi od strane pojedinaca i organizacija koje se bave stvaranjem i održavanjem web stranica, jer olakšava upravljanje sadržajem i omogućava suradnju više korisnika. CMS je ključni alat za osobe i tvrtke koje žele voditi web stranicu, blog ili... Drupal je otvoreni softver za upravljanje sadržajem (CMS - Content Management System), koji omogućuje stvaranje i upravljanje različitim vrstama web stranica, internet aplikacija i online servisa. Platforma je zasnovana na programskom jeziku PHP i koristi bazu podataka, obično MySQL ili MariaDB. Drupal nudi širok izbor modula, odnosno dodatnih komponenti koje se mogu instalirati i konfigurirati kako bi proširile funkcionalnosti stranice. Postoje moduli za različite svrhe, poput upravljanja sadržajem, e-trgovine,...
Tko koristi open source CMS sustave?
Zanimljivo je da dosta svjetski poznatih tvrtki, brandova, institucija koristi upravo jedan od ova tri CMS sustava. Naravno, netko preferira WordPress, netko Joomlu, netko Drupal. Prema vlastitom iskustvu, za WordPress sam od najviše korisnika čuo da su ga opisali kao vrlo jednostavan i fleksibilan CMS sustav koji apsolutno zadovoljava sve njihove potrebe. Pa evo nekoliko zanimljivih linkova na blog članke koje se upravo bave tom temom.
WordPress
- 40 Incredible Websites Powered By WordPress
- 15 Most Famous Brand Websites Using WordPress
- 20 Big Name Brands That Use WordPress (and Why)
Joomla!
Drupal
Anketa
Sredinom listopada 2015. godine proveli smo SMO (Optimizacija društvenih medija) je proces optimizacije prisutnosti tvrtke ili brenda na društvenim mrežama kako bi se povećala njena vidljivost, interakcija s korisnicima te posjetiteljstvo na web stranici. U okviru SMO koriste se različite strategije i alati kako bi se sadržaji objavljeni na servisima poput Facebooka, Instagrama, LinkedIna ili Twittera učinili zanimljivijima i češće dijeljenima. Zašto je SMO važan? Optimizacija društvenih medija pomaže tvrtkama doseći širu publiku, što rezultira...
Prema rezultatima iz naše ankete, WordPress koristi 37% anketiranih, Joomla je na drugome mjestu s 18%, dok Drupal koristi skromnih 1% anketiranih. Zanimljivo je i to da čak 16% njih ima vlastiti CMS sustav koji je izrađen prema njihovim potrebama te da 13% anketiranih uopće ne koristi ni jedan CMS sustav.
Dobar podatak smo dobili na pitanje: “Da li je vaša web stranica prilagođena za prikaz na mobilnim uređajima (pametni telefoni, tablet računala)?” gdje je čak 66% njih odgovorilo s “DA”. Tu se situacija dosta popravila s obzirom na činjenica da je prije dvije godine samo 25% web stranica bilo prilagođeno za prikaz na mobilnim uređajima, a prošle godine 35%.
Dakle, u Hrvatskoj su očigledno zaživjeli Responsive web design i spoznaja da sve više i više ljudi surfa i pretražuje web stranice upravo na pametnim telefonima i tabletima. Vjerujem da će u idućih godinu dana WordPress koristiti još veći postotak korisnika, a upotreba Joomla platforme će padati. Ili se varam?