Darknet

Darknet (darkweb) je pojam povezan s dijelom Interneta koji nije vidljiv korisnicima koji koriste standardne preglednike poput Googlea, Binga ili Yahooa. „Skriveni Internet“ ili na drugi način – mračna strana interneta – obuhvaća internetske forume, virtualne novčanike, portale i druge web stranice u .onion ekstenziji, koje bi trebale pružiti korisnicima potencijalno veću anonimnost.

Domena .onion dostupna je samo korisnicima skrivene mreže TOR (The Onion Router), koja omogućuje prikrivanje IP adrese korisnika umanjivanjem praćenja mrežnog prometa. Mreža TOR može se koristiti kada se želi izbjeći cenzura, filtriranje sadržaja i druga, uobičajena mrežna ograničenja.

Pronalaženje stranica na darknetu ne odvija se putem popularnih i javno dostupnih tražilica. To je moguće samo preko ručno dodanih tražilica koje pružaju njihovi tvorci. Stranice se smatraju dijelom mračne strane interneta, ako im se ne može pristupiti pomoću uobičajenih preglednika i internet tražilica. No, vrijedi znati da nisu svi sadržaji na „skrivenom Internetu“ nelegalni. Iako se može naići na mnogo primjera prevara i sadržaja koji su običan spam, u stvarnosti postoje normalne web stranice s tematskim blogovima, tajnim fan klubovima ili drugim, također vrijednim sadržajima.

Ipak, ulazeći u darknet, treba biti svjestan da se on koristi na vlastitu odgovornost. Vjerojatnost susreta s cyber kriminalcima u toj virtualnoj prostoriji je mnogo veća nego u slučaju općedostupnog Interneta, i lakše se može postati žrtvom krađe ili iznude privatnih podataka.

Darknet, odnosno mračna strana interneta

Mračna mreža karakterizira se korištenjem šifrirajućeg softvera, što omogućuje da njeni korisnici ostanu anonimni i da njihova lokacija bude teška za odrediti. Zbog toga je nelegalna aktivnost na darknetu tako raširena: korisnici mogu skrivati svoje podatke, a vlasnike nelegalnih internetskih stranica teško je locirati. Upravo zato mračna strana interneta obiluje nelegalnim transakcijama drogama, pornografijom, i kockanjem. Mnoge opasnosti su, no, uspješno spriječene od strane globalnih policijskih agencija i stručnjaka u području informatičkih tehnologija.

S darkweba koriste i politički demaskatori, aktivisti i novinari, koji bi, objavljujući sadržaje na običnom Internetu]]>