DRP

Disaster Recovery Plan

DRP, odnosno Disaster Recovery Plan (Plan oporavka nakon katastrofe), je unaprijed razvijen skup postupaka i uputa koji se koristi za oporavak informatičkih sustava i podataka nakon nastanka kvara ili katastrofe. Cilj DRP-a je minimizacija posljedica nepredviđenih događaja i brzo vraćanje funkcionalnosti organizacije. U slučaju kvara bilo kojeg elementa sustava/infrastrukture trebali bismo znati gdje prijaviti problem i tko bi trebao biti uključen u njegovo rješavanje.

U današnjem svijetu, gdje se poslovanje većine tvrtki oslanja na informatičke sustave, njihovi prekidi mogu dovesti do znatnih financijskih gubitaka, gubitka podataka, pa čak i gubitka povjerenja kupaca. DRP je stoga ključni element strategije upravljanja rizikom i kontinuitetom poslovanja.

Prije problema s fizičkim kvarovima i potrebe za oporavkom podataka iz backupa, što može biti vrlo vremenski zahtjevno, može nas zaštititi dupliciranje infrastrukture, tj. za svaki element sustava na svakoj razini trebali bismo osigurati HA.

Kako razviti učinkovit DRP?

Izrada učinkovitog DRP uključuje nekoliko ključnih koraka:

  1. Analiza rizika: Identifikacija potencijalnih prijetnji i procjena njihovog utjecaja na poslovanje.
  2. Prioritizacija resursa: Određivanje koji su sustavi i podaci najkritičniji za funkcioniranje tvrtke.
  3. Strategije oporavka: Razvoj postupaka i metoda za povratak sustava u funkciju. U ovom kontekstu vrijedi razmotriti ulaganje u pouzdane posvećene poslužitelje, koji osiguravaju veću kontrolu i sigurnost podataka.
  4. Testiranje i ažuriranje: Redovito provjeravanje učinkovitosti plana i uvođenje potrebnih promjena kao odgovor na nove prijetnje i promjene u infrastrukturi.

Koji elementi bi trebali biti uključeni u DRP?

Sveobuhvatan DRP trebao bi uključivati:

  • Dokumentacija postupaka: Detaljne upute o koracima koje treba poduzeti u slučaju kvara.