1. Digital Reality Main Data Center, San Francisco
Sa sloganom “Connecting your business to the world”, kompanija Digital Reality je najveći data centar provider, koji u svom posjedu ima 166 data centara, smještenih u Americi, Europi, Aziji i Australiji.
Jedan od najvećih je Glavni data centar u San Franciscu, strateški lociran u blizini Silicijske doline, svjetski poznatog područja s najvećom koncentracijom visokotehnoloških tvrtki na svijetu (oko 1900 njih).
SFR2 je naziv zgrade koja je smještena u samom financijskom centru San Francisca, a koja je prvobitno bila namijenjena za sklapanje vojnih tenkova, a danas je jedan od najvećih data centara u svijetu! Zgrada je izrađena od čelika i betona i njena je sigurnost na najvišoj razini, a baza izolirana od poda tako da može osigurati neometan rad servera čak i u slučaju velikog seizmičkog potresa (tijekom i nakon njega). Čitav objekt prostire se na ukupno 227.000 kvadratnih metara uključujući i 86.000 kvadratnih metara izdignutog, sigurnosnog poda, o kojem smo govorili. Ovakav jedan prostor ukupno generira oko 7800 kW struje koja pokreće servere u punom kapacitetu. Možete li zamisliti sve ovo?
2. Global Switch Singapur, Tai Seng
Nalazi se u blizini financijske četvrti i centra grada, 15-ak minuta potrebno je da bi se do njega stiglo s aerodroma ili iz centra. Singapur je sjajno pozicioniran kako bi podržao brzorastuće tržište Azije i Pacifika i izgrađen je kao strateški link i važna “vrata” za globalne investicije.
Zgrada u kojoj se nalazi građena je isključivo za potrebe data centra, na 6 katova. Sigurnosne procedure su na najvišoj razini, zgrada je dodatno fizički ograđena, čuvari su prisutni 24/7, a ulaz je organiziran sustavom fotografskog prepoznavanja lica. Data centar posjeduje potpuno redudantne UPS sustave napajanja, generatore i sustave hlađenja. Nosivost poda je 750kg po metru kvadratnom.
3. DuPont Fabros Technology data centar, Ashburn
Kompanija DuPont fabros technology je jedan od vodećih providera, vlasnika i operatera kada su u pitanju enterprise data centri. Du Pont Fabros ranije je bio investicijski fond za nekretnine koji je ulagao u data centre neovisno od providera i osiguravao je pozicioniranje i promet informacija između providera.
Do početka prošle godine imali su 11 operativnih data centara: 8 centara nalazi se u Sjevernoj Virginiji, 2 u Illinoisu i 1 u Kaliforniji. Njihov najveći kampus je baš ovaj u Virginiji. Otvoren 2014. godine, DFT Ashburn data centar čini 6 objekata koji se prostiru na ukupno 1329 milijuna kvadratnih stopa. Oko 70% svjetskog internet prometa prolazi kroz koridor Sjeverne Virginije uključujući i Ashburn, sudeći prema Odboru za ekonomski razvoj ove regije.
Kompanija se na neki način bavi i veleprodajnim rentanjem prostora drugim kompanijama tako što im ustupa prostor u kojem oni grade svoje data centre. 90% prihoda dolazi od 15 najvećih klijenata, a neki od njih su Microsoft (25%) i Facebook (20%). Prošle godine kompanija postaje vlasništvo gore spomenute tvrtke Digital Reality.
4. CyrusOne’s Chandler I data centar, Dallas
Cyrus One je globalna kolokacijski potkovana kompanija sa sjedištem u Dallasu. Imaju 35 data centara u USA, Londonu i Singapuru i stalno se razvijaju. S ciljem da snize operativne troškove svojim klijentima, primjenjuju masivno modularni koncept pružanja usluga.
Imaju preko 625 klijenata od kojih 9 s Fortune liste najuspješnijih svjetskih tvrtki. The Chandler je prvi data centar na zapadnoj obali, ali i vodeći. Brzom konekcijom povezan je s ostalim data centrima u Teksasu i Ohiju. Data centar koristi dvostruku distributivnu redudantnu snagu i indirektno isparavanje i hlađenje, što je nužno obzirom na toplu i suhu klimu u Arizoni. Phoenix je pozicioniran u središtu komunikacijskih veza zapadne obale, što je koristan strateški položaj jer mnoge kompanije ovdje žele iskoristiti nove porezne olakšice koje su na snazi od 2013. godine i dotiču se upravo data centara, kao i malu stopu rizika od elementarnih nepogoda.
Centar je otvoren u prosincu 2012, a izgrađen je na nekadašnjem polju lucerne (djeteline) i ponosi se svojim korisničkim servisom, fleksibilnošću i prilagodljivim prostorijama. Posjeduje nekoliko konferencijskih dvorana, pa čak i tuševe i kuhinju za klijente.
5. China Telecom’s Inner Mongolia data center
U svibnju 2012. Hohhot Cloud Computing baza u Središnjoj Mongoliji je uzdrmala svijet.
China Telecom je investirao 3 milijarde dolara u izgradnju ovog Informacijskog parka, koji se sastoji od cloud computing centra, data centra, call centra, skladišta, ureda i stambenih zgrada.
Što je tako posebno u vezi Hohhota?
Prvo, snaga. Hohhot je ima puno. Trenutno, Hohhot dobiva 7.7m kW iz kombinacije termalnih i hidroelektričnih izvora, ali se projicira da će dobiti još 1.8m kW nakon što dovrše radove na novom termalnom objektu. Pitate se kako Hohhot uspijeva generirati toliko hidroelektrične snage? Jednostavno: godišnji prosjek padalina (kiše) se skladišti u njihov bazen velik 1.2 milijarde kubičnih metara.
Klima u Hohhotu je još jedan važan čimbenik što je postao jedan od podatkovnih čvorišta. Na prosječnoj visini od 1050 metara, prosječna temperatura je 6°C (42.8°F), navodi Data Center Dynamics, što u prijevodi znači da imaju “besplatno zračno hlađenje 8 mjeseci godišnje”.
Također, 70% ključnih istraživačkih institucija i sveučilišta u Središnjoj Mongoliji nalazi se u Hohhotu.
Svi ovi čimbenici učinili su Hohhot glavnim čvorištem za kineske telekome, čija se mreža podatkovnih centara prostire na više od 25 kvadratnih kilometara.
Preporučeno za tebe
8 servisa s besplatnim fotografijama
Koliko ste puta bili u situaciji da vam je za potrebe blog članka, newslettera, online oglasa ili izrade web stranica trebala kvalitetna i dobra fotografija? Fotke su za kvalitetu sadržaja kojeg kreirate jako bitne. Stoga, kada nemate vlastite, najbolje ih je potražiti na online servisima koji nude besplatne fotografije, ilustracije, ikone i drugi vizualni sadržaj. Dio […]
5 pravila za siguran email. Znate li ih sve?
Nebitno koristite li cyber_Folks, Gmail ili neki drugi email, upravljanje emailom svugdje izgleda vrlo slično. Koriste se iste portovi i mehanizmi. S obzirom na to, svi korisnici emaila su izloženi prijetnjama koje vrebaju na mreži kao što su, primjerice, phishing napadi. Kako se zaštititi od njih i kako ne postati žrtvom hakera? Upoznajte 5 načela […]
Prestanite čekati na propagaciju DNS zapisa!
S ovom situacijom možda ste se susreli kod migracije vaših web stranica s jednog hosting providera na drugog. Kako bi pripremili web stranicu i sveli nedostupnost na nulu, stranicu možete postaviti na novozakupljeni prostor te testirati njen rad na novim poslužiteljima. Najlakši način za testiranje rada web stranica je upravo uređivanje hosts datoteke.
Tražite li dalje?