Iako u sklopu svakog korisničkog paketa na našim Linux serverima već dolazi instalirana phpMyAdmin phpMyAdmin je web aplikacija otvorenog koda, napisana u PHP-u, koja služi za upravljanje MySQL ili MariaDB bazama podataka putem internetskog preglednika. To je popularan alat koji koriste programeri, administratori sustava i osobe koje rade s bazama podataka za izvođenje različitih operacija na bazi podataka. Funkcije phpMyAdmin Upravljanje bazama podataka: stvaranje, modificiranje, brisanje. Upravljanje tablicama: stvaranje, modificiranje (npr. dodavanje, brisanje stupaca), brisanje tablica. Export i import podataka u različite formate,...
Opisat ću taj postupak u 5 koraka.
1. Preuzmite zadnju stabilnu verziju phpMyAdmin aplikacije (preporučujem preuzimanje .zip arhive, kako biste što jednostavnije postavili aplikaciju na Vaš paket.
2. Postavite arhivu na poslužitelj i izvucite podatke uz pomoć “Extract “. Ako ste preuzeli arhivu koja nema .zip nastavak, izvucite datoteke iz arhive i postavite ih na poslužitelj putem FTP klijenta ili kroz File Manager u cPanelu.
3. Postavite datoteke na poslužitelj u mapu iz koje želite otvarati aplikaciju. Ako želite pristupati aplikaciji putem http://www.mojadome.na/phpMyAdmin, postavite ih u mapu public_html/phpMyAdmin. U slučaju da postavljate phpMyAdmin pod dodatnu, a ne noseću domenu, datoteke postavljate u mapu dodatnadome.na/phpMyAdmin).
4. Kroz cPanel, putem MySQL MySQL je sustav upravljanja relacijskim bazama podataka (RDBMS - Relational Database Management System) koji se široko koristi u internetskim aplikacijama, internetskim uslugama, e-commerce sustavima, sustavima za upravljanje sadržajem (CMS) i mnogim drugim aplikacijama. To je otvoreni softver koji je dostupan besplatno i podržan od strane zajednice programera diljem svijeta. MySQL koristi relacijsku strukturu podataka gdje su podaci pohranjeni u tablicama definiranim skupom stupaca i redova. Ta struktura omogućava učinkovito...
5. Pristupite phpMyAdmin sučelju za prijavu putem http://wwww.mojadome.na/phpMyAdmin. Pri tome je potrebno mojadome.na zamijeniti stvarnim nazivom domene pod koju ste instalirali aplikaciju, a nastavak phpMyAdmin putanjom do mape u koju ste instalirali aplikaciju, u slučaju da ste koristili drugi naziv pod korakom 3. Također, važno je obratiti pozornost na velika i mala slova, jer server neće jednako prikazivati, npr. mojadome.na/phpMyAdmin i mojadome.na/phpmyadmin).
Nakon prijave u PhpMyAdmin s odgovarajućim pristupnim podacima, moći ćete upravljati svim bazama nad kojima ste postavili privilegije korisničkom imenu koje koristite za pristup.