Iako u sklopu svakog korisničkog paketa na našim Linux serverima već dolazi instalirana phpMyAdmin aplikacija, katkada ćete se naći u prilici da Vam je potrebna posebna instalacija aplikacije. Na primjer, kada nekome trebate omogućiti pristup bazi podataka, ali ne želite da isti imaju pristup i cPanel sučelju. U tom slučaju biti će potrebno posebno instalirati phpMyAdmin na Vaš paket. PhpMyAdmin je, zapravo, uobičajena aplikacija (poput, na primjer, WordPressa ili Joomle) i kao takvu ju je jednostavno instalirati.
Opisat ću taj postupak u 5 koraka.
1. Preuzmite zadnju stabilnu verziju phpMyAdmin aplikacije (preporučujem preuzimanje .zip arhive, kako biste što jednostavnije postavili aplikaciju na Vaš paket.
2. Postavite arhivu na poslužitelj i izvucite podatke uz pomoć “Extract “. Ako ste preuzeli arhivu koja nema .zip nastavak, izvucite datoteke iz arhive i postavite ih na poslužitelj putem FTP klijenta ili kroz File Manager u cPanelu.
3. Postavite datoteke na poslužitelj u mapu iz koje želite otvarati aplikaciju. Ako želite pristupati aplikaciji putem http://www.mojadome.na/phpMyAdmin, postavite ih u mapu public_html/phpMyAdmin. U slučaju da postavljate phpMyAdmin pod dodatnu, a ne noseću domenu, datoteke postavljate u mapu dodatnadome.na/phpMyAdmin).
4. Kroz cPanel, putem MySQL Databases sučelja, po potrebi stvorite novu bazu i dodajte joj korisnika kojem želite omogućiti pristup. Pri dodavanju korisnika možete mu postaviti željene ovlasti nad bazom.
5. Pristupite phpMyAdmin sučelju za prijavu putem http://wwww.mojadome.na/phpMyAdmin. Pri tome je potrebno mojadome.na zamijeniti stvarnim nazivom domene pod koju ste instalirali aplikaciju, a nastavak phpMyAdmin putanjom do mape u koju ste instalirali aplikaciju, u slučaju da ste koristili drugi naziv pod korakom 3. Također, važno je obratiti pozornost na velika i mala slova, jer server neće jednako prikazivati, npr. mojadome.na/phpMyAdmin i mojadome.na/phpmyadmin).
Nakon prijave u PhpMyAdmin s odgovarajućim pristupnim podacima, moći ćete upravljati svim bazama nad kojima ste postavili privilegije korisničkom imenu koje koristite za pristup.
Preporučeno za tebe
Koliko vam je važan UPTIME?
Često se po forumima i društvenim mrežama čuje kako je prednost imati servere u hrvatskom datacentru. No, da li je doista tako? Istina će vas možda začuditi, ali u Hrvatskoj ne postoji datacentar. U Hrvatskoj postoje serverske sobe koje se smjelo nazivaju “datacentrima”, a ne zadovoljavaju niti osnovne standarde koje jedan datacentar mora zadovoljavati.
Kako radi DNS i zašto je toliko važan
Većina prosječnih korisnika uređaja poput računala, notebooka, tableta, pametnih mobilnih uređaja (engl. smartphone) itd. ne razmišlja niti ima potrebe razmišljati o svim mogućim parametrima koje proizvođači i njihovi inženjeri moraju objediniti i implementirati kako bi ti uređaji bili jednostavni, funkcionalni i kako bi služili svojoj namjeni i korisniku, a ne korisnik njima.
Što je to Social Engineering i kako se mogu zaštititi?
U današnje vrijeme kad se većina komunikacije odvija preko interneta, te kad je klasičnu poštu zamijenila ona elektronička gdje se podaci, dogovori, ugovori i slično razmijenjuju preko mailova, jako je važno paziti na svoj korisnički račun. Sama tehnika napada se zasniva na takozvanom „ljudskom faktoru“ gdje osoba koja želi doći do povjerljivih podataka cilja na ljudsku procjenu. Najčešći slučaj je da se „napadač“ lažno predstavi te potom nagovori korisnika na odavanje podataka do kojih želi doći.
Tražite li dalje?