Iako u sklopu svakog korisničkog paketa na našim Linux serverima već dolazi instalirana MySQL ili MariaDB bazama podataka putem internetskog preglednika. To je popularan alat koji koriste programeri, administratori sustava i osobe koje rade s bazama podataka za izvođenje različitih operacija na bazi podataka.
Funkcije phpMyAdmin Upravljanje bazama podataka: stvaranje, modificiranje, brisanje. Upravljanje tablicama: stvaranje, modificiranje (npr. dodavanje, brisanje stupaca), brisanje tablica. Export i import podataka u različite formate, kao..." caption="Što je phpMyAdmin?">phpMyAdmin aplikacija, katkada ćete se naći u prilici da Vam je potrebna posebna instalacija aplikacije. Na primjer, kada nekome trebate omogućiti pristup bazi podataka, ali ne želite da isti imaju pristup i cPanel sučelju. U tom slučaju biti će potrebno posebno instalirati phpMyAdmin na Vaš paket. PhpMyAdmin je, zapravo, uobičajena aplikacija (poput, na primjer, WordPressa ili Joomle) i kao takvu ju je jednostavno instalirati.Opisat ću taj postupak u 5 koraka.
1. Preuzmite zadnju stabilnu verziju phpMyAdmin aplikacije (preporučujem preuzimanje .zip arhive, kako biste što jednostavnije postavili aplikaciju na Vaš paket.
2. Postavite arhivu na poslužitelj i izvucite podatke uz pomoć “Extract “. Ako ste preuzeli arhivu koja nema .zip nastavak, izvucite datoteke iz arhive i postavite ih na poslužitelj putem FTP klijenta ili kroz File Manager u cPanelu.
3. Postavite datoteke na poslužitelj u mapu iz koje želite otvarati aplikaciju. Ako želite pristupati aplikaciji putem http://www.mojadome.na/phpMyAdmin, postavite ih u mapu public_html/phpMyAdmin. U slučaju da postavljate phpMyAdmin pod dodatnu, a ne noseću domenu, datoteke postavljate u mapu dodatnadome.na/phpMyAdmin).
4. Kroz cPanel, putem MySQL Databases sučelja, po potrebi stvorite novu bazu i dodajte joj korisnika kojem želite omogućiti pristup. Pri dodavanju korisnika možete mu postaviti željene ovlasti nad bazom.
5. Pristupite phpMyAdmin sučelju za prijavu putem http://wwww.mojadome.na/phpMyAdmin. Pri tome je potrebno mojadome.na zamijeniti stvarnim nazivom domene pod koju ste instalirali aplikaciju, a nastavak phpMyAdmin putanjom do mape u koju ste instalirali aplikaciju, u slučaju da ste koristili drugi naziv pod korakom 3. Također, važno je obratiti pozornost na velika i mala slova, jer server neće jednako prikazivati, npr. mojadome.na/phpMyAdmin i mojadome.na/phpmyadmin).
Nakon prijave u PhpMyAdmin s odgovarajućim pristupnim podacima, moći ćete upravljati svim bazama nad kojima ste postavili privilegije korisničkom imenu koje koristite za pristup.
Preporučeno za tebe
E-mail s vlastitim završetkom?
Klijentu šaljete poruku s odličnom ponudom, ali umjesto da se fokusira na vašu ponudu, primatelj obraća pozornost na e-mail adresu pošiljatelja. “ivan94@gmail.com” ne zvuči baš profesionalno u poslovnoj korespondenciji, zar ne ? Baš kao ivan94@kc.t-com.hr ili @hotmail.com. Sada zamislite da je vaša adresa “ivan@ivic.photography”. Vidite li razliku? U ovom članku pokazat ćemo vam kako možete […]
Backup glavu čuva
Radite li redovito backup (sigurnosnu pohranu) vaših osobnih podataka na računalu? Backup se često zanemaruje, trošak je i gnjavaža koju volimo izbjegavati. Međutim, sve je dobro dok se ne dogodi katastrofa i dok ne izgubite sve vama važne podatke na disku, bilo zbog virusa, kvara na diskovnom sustavu ili slučajnim brisanjem. E tada je backup podataka nešto što ćete cijeniti i što će vam spasiti glavu.
Kreiranje e-mail računa
Jedan od važnih servisa koje ste zakupili u sklopu web hosting paketa je i e-mail servis – mogućnost korištenja elektronske pošte s nastavkom u obliku domene koju koristite (@mojadome.na, pri čemu je mojadome.na naziv Vaše domene, npr. avalon.hr). No, kako biste mogli slati e-mail poruke s željene adrese, potrebno ju je prvo kreirati u kontrolnom panelu vašeg hosting paketa. Kako to napraviti?
Tražite li dalje?