Iako u sklopu svakog korisničkog paketa na našim Linux serverima već dolazi instalirana phpMyAdmin aplikacija, katkada ćete se naći u prilici da Vam je potrebna posebna instalacija aplikacije. Na primjer, kada nekome trebate omogućiti pristup bazi podataka, ali ne želite da isti imaju pristup i cPanel sučelju. U tom slučaju biti će potrebno posebno instalirati phpMyAdmin na Vaš paket. PhpMyAdmin je, zapravo, uobičajena aplikacija (poput, na primjer, WordPressa ili Joomle) i kao takvu ju je jednostavno instalirati.
Opisat ću taj postupak u 5 koraka.
1. Preuzmite zadnju stabilnu verziju phpMyAdmin aplikacije (preporučujem preuzimanje .zip arhive, kako biste što jednostavnije postavili aplikaciju na Vaš paket.
2. Postavite arhivu na poslužitelj i izvucite podatke uz pomoć “Extract “. Ako ste preuzeli arhivu koja nema .zip nastavak, izvucite datoteke iz arhive i postavite ih na poslužitelj putem FTP klijenta ili kroz File Manager u cPanelu.
3. Postavite datoteke na poslužitelj u mapu iz koje želite otvarati aplikaciju. Ako želite pristupati aplikaciji putem http://www.mojadome.na/phpMyAdmin, postavite ih u mapu public_html/phpMyAdmin. U slučaju da postavljate phpMyAdmin pod dodatnu, a ne noseću domenu, datoteke postavljate u mapu dodatnadome.na/phpMyAdmin).
4. Kroz cPanel, putem MySQL Databases sučelja, po potrebi stvorite novu bazu i dodajte joj korisnika kojem želite omogućiti pristup. Pri dodavanju korisnika možete mu postaviti željene ovlasti nad bazom.
5. Pristupite phpMyAdmin sučelju za prijavu putem http://wwww.mojadome.na/phpMyAdmin. Pri tome je potrebno mojadome.na zamijeniti stvarnim nazivom domene pod koju ste instalirali aplikaciju, a nastavak phpMyAdmin putanjom do mape u koju ste instalirali aplikaciju, u slučaju da ste koristili drugi naziv pod korakom 3. Također, važno je obratiti pozornost na velika i mala slova, jer server neće jednako prikazivati, npr. mojadome.na/phpMyAdmin i mojadome.na/phpmyadmin).
Nakon prijave u PhpMyAdmin s odgovarajućim pristupnim podacima, moći ćete upravljati svim bazama nad kojima ste postavili privilegije korisničkom imenu koje koristite za pristup.
Preporučeno za tebe
4 najvažnija web hosting trenda ove godine
Ako ste već uradili taj najznačajniji korak i hrabro zakoračili u poduzetničke vode, otvorili svoju tvrtku i postali sam svoj gazda, ono o čemu dalje trebate razmišljati je svakako kreiranje vlastite web stranice! Ok, možete malo misliti i o tome kako da budete “u plusu”. No, ako će vam nešto doista pomoći u tome kako […]
Kako radi DNS i zašto je toliko važan
Većina prosječnih korisnika uređaja poput računala, notebooka, tableta, pametnih mobilnih uređaja (engl. smartphone) itd. ne razmišlja niti ima potrebe razmišljati o svim mogućim parametrima koje proizvođači i njihovi inženjeri moraju objediniti i implementirati kako bi ti uređaji bili jednostavni, funkcionalni i kako bi služili svojoj namjeni i korisniku, a ne korisnik njima.
VPS serveri s cPanelom: Zašto su savršeno rješenje za vašu web stranicu?
U svijetu web hostinga, VPS (Virtual Private Server) hosting predstavlja savršen balans između pristupačnosti shared hostinga i performansi dedicated servera. Kada se kombinira s cPanelom, moćnim alatom za upravljanje serverom, korisnici dobivaju jednostavnost korištenja i robusne mogućnosti upravljanja. U ovom članku ćemo istražiti prednosti VPS hostinga s cPanelom i specifične karakteristike koje naši VPS serveri […]
Tražite li dalje?