Iako u sklopu svakog korisničkog paketa na našim Linux serverima već dolazi instalirana phpMyAdmin aplikacija, katkada ćete se naći u prilici da Vam je potrebna posebna instalacija aplikacije. Na primjer, kada nekome trebate omogućiti pristup bazi podataka, ali ne želite da isti imaju pristup i cPanel sučelju. U tom slučaju biti će potrebno posebno instalirati phpMyAdmin na Vaš paket. PhpMyAdmin je, zapravo, uobičajena aplikacija (poput, na primjer, WordPressa ili Joomle) i kao takvu ju je jednostavno instalirati.
Opisat ću taj postupak u 5 koraka.
1. Preuzmite zadnju stabilnu verziju phpMyAdmin aplikacije (preporučujem preuzimanje .zip arhive, kako biste što jednostavnije postavili aplikaciju na Vaš paket.
2. Postavite arhivu na poslužitelj i izvucite podatke uz pomoć “Extract “. Ako ste preuzeli arhivu koja nema .zip nastavak, izvucite datoteke iz arhive i postavite ih na poslužitelj putem FTP klijenta ili kroz File Manager u cPanelu.
3. Postavite datoteke na poslužitelj u mapu iz koje želite otvarati aplikaciju. Ako želite pristupati aplikaciji putem http://www.mojadome.na/phpMyAdmin, postavite ih u mapu public_html/phpMyAdmin. U slučaju da postavljate phpMyAdmin pod dodatnu, a ne noseću domenu, datoteke postavljate u mapu dodatnadome.na/phpMyAdmin).
4. Kroz cPanel, putem MySQL Databases sučelja, po potrebi stvorite novu bazu i dodajte joj korisnika kojem želite omogućiti pristup. Pri dodavanju korisnika možete mu postaviti željene ovlasti nad bazom.
5. Pristupite phpMyAdmin sučelju za prijavu putem http://wwww.mojadome.na/phpMyAdmin. Pri tome je potrebno mojadome.na zamijeniti stvarnim nazivom domene pod koju ste instalirali aplikaciju, a nastavak phpMyAdmin putanjom do mape u koju ste instalirali aplikaciju, u slučaju da ste koristili drugi naziv pod korakom 3. Također, važno je obratiti pozornost na velika i mala slova, jer server neće jednako prikazivati, npr. mojadome.na/phpMyAdmin i mojadome.na/phpmyadmin).
Nakon prijave u PhpMyAdmin s odgovarajućim pristupnim podacima, moći ćete upravljati svim bazama nad kojima ste postavili privilegije korisničkom imenu koje koristite za pristup.
Preporučeno za tebe
Kako testirati brzinu svoje WordPress stranice?
Usporedba 5 alata za mjerenje brzine web stranice – ne samo za WordPress. Zašto je brzina vaše WordPress stranice toliko bitna? Jesu li sekunde razlike u brzini učitavanja toliki problem budući da su današnji linkovi puno brži nego što su bili? Možete biti sigurni da je to problem i to jedan od najvećih. Pozicija vaše […]
Kako koristiti e-mail digitalni potpis
U ovom tutorijalu ću vam pokazati kako dodati S/MIME certifikat u vaš e-mail klijent. No, prvo pojasnimo neke izraze kako bismo vidjeli o čemu se tu zapravo radi. Što je S/MIME i kakve veze on ima s digitalnim potpisom? Naime, S/MIME je sastavljen od skupa protokola na temelju X.509 digitalnih certifikata koji jednostavno dopušta da pošaljete digitalno potpisane, šifrirane ili digitalno potpisane + šifrirane poruke drugima.
Želite li biti lifestyle bloger? Ovo su stvari koje trebate znati
Jedna od nedavnih, sretnih vijesti potaknula me da napišem ponešto o pokretanju i održavanju lifestyle bloga kao načinu svojevrsnog osobnog razvitka, ili, pak, jednostavnog i zanimljivog hobija. Čini me ponosnim vidjeti mlade Hrvate koji su uspjeli u inozemstvu. To nije lak zadatak ukoliko u obzir uzmete da je Hrvatska mala zemlja za koju gotovo nitko […]
Tražite li dalje?