Vjerujem da se je većina od vas našla u situaciji da ste zakupili neku domenu te ste je trebali uputiti na zapise DNS (Domain Name System) poslužitelja nadležnog za poslužitelja na kojem su fizički smještene vaše web stranice. Propagacija tih zapisa može potrajati do 24 sata, ovisno o trenutnom TTL-u na DNS-ovima vašeg davatelja internetskih usluga (ISP – Internet Service Provider). S ovom situacijom se također možete susresti kod migracije vaših web stranica s jednog hosting providera na drugog. Kako bi pripremili web stranicu i sveli nedostupnost na nulu, stranicu možete postaviti na novozakupljeni prostor te testirati njen rad na novim poslužiteljima. Najlakši način za testiranje rada web stranica je upravo uređivanje hosts datoteke.
Što je to hosts datoteka?
Hosts datoteka je datoteka na računalu koju operativni sustav koristi za „mapiranje“ naziva domena prema određenoj IP adresi.
Gdje se ona nalazi?
Na Linux i Mac operativnim sustavima (i svim ostalim „unixoidima“) datoteka se nalazi na putanji:
/etc/hosts
Kod Windows operativnog sustava hosts datoteka se nalazi na putanji:
C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts
Pošto je datoteka pisana u plain text formatu, možete je uređivati bilo kojim uređivačem teksta (editorom) kao što su: gedit, notepad, vi, itd.
Otvorio sam hosts datoteku, što sad trebam učiniti?
Kada ste otvorili hosts datoteku, u većini slučajeva je ona prazna. „Sintaksa“ hosts datoteke je vrlo jednostavna i sastoji se od IP adrese te naziva domene. Svaki zapis se dodaje u zaseban red, te se svaki unos odvaja razmakom.
Primjer: 80.237.232.142 avalon.hr staginghr.avalon.host.
Gore navedeni zapis govori računalu da se na poslužitelju s IP adresom 80.237.232.142 nalaze stranice avalon.hr i staginghr.avalon.host.
Nakon što ste dodali neki zapis, potrebno je spremiti izmjene kako bi on postao aktivan. U većini slučajeva internetski preglednik spremi adresu web stranice u međuspremnik (cache) te je poželjno isprazniti međuspremnik preglednika kako bi vam promjene bile vidljive. Nakon što ste sve navedeno odradili web stranica bi se trebala otvarati s novog poslužitelja. Ovo je odličan način za testiranje web stranica prije nego što ih pustimo online s novog poslužitelja.
U redu, a kako da znam koji je IP novog poslužitelja?
Jednom kad je vaš hosting paket aktiviran dobiti ćete informacije o paketu gdje je navedena i privremena adresa za spajanje na poslužitelj. Ta adresa je direktna adresa poslužitelja (njegov naziv) te provjerom zapisa za taj poslužitelj možete doći do IP adrese.
Ukoliko na nekom od spomenutih koraka zapnete, možete nas u bilo koje vrijeme kontaktirati putem jednog od kanala komunikacije (chat, ticketing, telefonski poziv).
Preporučeno za tebe
Što je to Social Engineering i kako se mogu zaštititi?
U današnje vrijeme kad se većina komunikacije odvija preko interneta, te kad je klasičnu poštu zamijenila ona elektronička gdje se podaci, dogovori, ugovori i slično razmijenjuju preko mailova, jako je važno paziti na svoj korisnički račun. Sama tehnika napada se zasniva na takozvanom „ljudskom faktoru“ gdje osoba koja želi doći do povjerljivih podataka cilja na ljudsku procjenu. Najčešći slučaj je da se „napadač“ lažno predstavi te potom nagovori korisnika na odavanje podataka do kojih želi doći.
Što je DNS propagacija?
Ovaj termin spominje se kada promijenite IP adresu na koju upućuje vaša domena. Uglavnom se događa kada promijenite svog davatelja hostinga usluga ili kada se mijenja poslužitelj/server kod trenutnog providera, recimo kada se web stranica migrira s hosting paketa na VPS server. O čemu se radi? Kako radi DNS mreža? Ukratko: vjerojatno znate da brojevi […]
Backup glavu čuva
Radite li redovito backup (sigurnosnu pohranu) vaših osobnih podataka na računalu? Backup se često zanemaruje, trošak je i gnjavaža koju volimo izbjegavati. Međutim, sve je dobro dok se ne dogodi katastrofa i dok ne izgubite sve vama važne podatke na disku, bilo zbog virusa, kvara na diskovnom sustavu ili slučajnim brisanjem. E tada je backup podataka nešto što ćete cijeniti i što će vam spasiti glavu.
Tražite li dalje?