U jednom od prijašnjih blog članaka “Sigurn(ij)a instalacija WordPressa” mogli ste pročitati kako instalirati i podesiti sigurnosne postavke WordPress-a kod same instalacije. Dakle, prvi puta ste instalirali WordPress (što je stvarno jednostavno), no što dalje? Što je zapravo prednost WordPress-a u usporedbi sa ostalim CMS-ovima? U kratkome blog članku pojasniti ću vam inicijalno podešavanje te instalaciju pluginova i tema.
1. Prijavite se u WP admin sučelje Interface (sučelje) je točka spoja ili veze između dva različita sustava, uređaja ili softvera, omogućujući im međusobnu komunikaciju i suradnju. U računarstvu interface može imati različite oblike, ovisno o tome što povezuju i na koji način to čine. Koji su tipovi Interface-a? Korisničko sučelje (UI): Predstavlja način na koji korisnik komunicira sa softverom ili uređajem. Programsko sučelje aplikacija (API): To je skup pravila i specifikacija koje omogućavaju različitim programima...
Prijavite se sa podacima koje ste definirali u tijeku instalacije (korisničko ime/lozinka).
2. Ukoliko smatrate da niste postavili dovoljno jaku i pouzdanu lozinku tijekom instalacije za glavnog admin usera preporučujem da je odmah nakon prve prijave u WP admin izmijenite (Korisnici » Vaš profil).
3. U sljedećem koraku podesite osnovne parametre novonastale web stranice pod Postavke » Općenito (naziv, adresa, vremenska zona, oblik datuma i vremena).
Napomena: svakako pripazite kako su upisane adrese u „Adresa WordPressa (URL)“ te „Adresa Web stranice (URL)“ – sa ili bez www prefiksa jer tako će vam i sve stranice biti indeksirane na Google-u.
4. Kako bi stranica bila što više SEO friendly potrebno je podesiti izgled linkova pod Postavke » Stalne veze.
Kako bi link prema postu izgledao http://domena.net/moj-prvi-post/, a ne http://domena.net/?p=123 odaberite opciju „Naziv posta“.
5. Za definiranje stila izgleda web stranice kliknite na Izgled » Teme.
Na izboru su vam 3 predefinirane teme. Kako bi web stranica poprimila oblik navedene teme dovoljno je kliknuti na „Aktiviraj“. Ukoliko niste zadovoljni s ponuđenim temama kliknite na „Dodaj novu temu“ te uz pomoć filtera pronađite temu koja bi najviše odgovarala vašoj web stranici. Ukoliko imate znanja i vremena možete kreirati svoju temu na vrlo jednostavan način. Detalje možete pročitati na službenoj WordPress Codex stranici.
Nakon što ste instalirali temu i aktivirali je, kliknite na „Posjeti web stranicu“ kako bi vidjeli novi izgled web stranice.
6. Nakon postavljanja izgleda web stranice, pridodati ćemo više funkcionalnosti samom WordPress-u sa dodacima (pluginovima). Kliknite na Dodaci » Dodaj novi.
Jedna od prednosti WordPress-a nad ostalim CMS-ovima upravo je velik broj dodataka koji proširuju njegovu funkcionalnost. U samome repozitoriju na WordPress stranicama nudi se preko 28.000 pluginova.
Neki od popularnih/besplatnih i korisnih plugin-ova
- Contact Form 7
Na jednostavan način dodajte kontakt formu. Dovoljno je definirati izgled forme u postavkama plugina te zalijepiti shortcode u post ili stranicu.
- Quick Cache (Speed Without Compromise)
Besplatan plugin za cache funkciju WordPress-a. Upotrebom ovog dodatka ubrzati ćete rad WordPress frontenda i uštedjeti bandwith.
- WP Flexible Map
Jednostavan i besplatan dodatak za postavljanje Google karte na web stranicu ili post kroz WordPress shortcode.
- BackUp WordPress
Automatizirano izrađuje backup datoteka WordPress web stranice te backup same baze. Zapamtite – backup glavu čuva
- Advanced Custom Fields
Plugin koji omugućuje ubacivanje dodatnih polja za unos podataka.
Nakon što ste postavili temu, instalirali dodatke (pluginove) možete krenuti na pisanje stranica i postova.
Također, bitno je zapamtiti sljedeće:
- Redovno radite update samog WordPress-a, njegovih dodataka i tema. U WordPress-u je to zaista jednostavno i ne traži puno vremena i znanja od korisnika (ručni update baze, izmjena fileova i sl.). To i je čar samog WordPress-a – jednostavnost!
- Redovito radite backup datoteka i baze – bilo ručno putem FTP-a i phpMyAdmina ili putem plugina za backup.
- Keep it simple – teme i pluginove koje ne koristite jednostavno maknite tj. izbrišite.
- WordPress je odavno prerastao „blog platformu“ i prerastao u jedan od najmoćnijih CMS alata.
Za one koji žele znati više:
Ukoliko se ne želite sami instalirati WordPress WordPress je najčešće odabrani CMS na svijetu. Na temelju njega je nastala gotovo polovica postojećih internetskih stranica. WordPress je cijenjen od strane korisnika zbog jednostavnosti, intuitivnosti i lakoće upravljanja. Zbog open source prirode, WordPress može biti razvijan i unaprjeđivan za potrebe specifičnih, individualnih projekata. Kako započeti koristiti WordPress? Da biste započeli avanturu s WordPressom, prvo vam je potreban WordPress hosting. Hosting osigurava prostor na poslužitelju, gdje će biti pohranjeni svi...
Koji CMS CMS (Content Management System) je sustav za upravljanje sadržajem, odnosno softver koji omogućava stvaranje, uređivanje, objavljivanje i upravljanje sadržajima na web stranicama bez potrebe za naprednim tehničkim znanjem. CMS se široko koristi od strane pojedinaca i organizacija koje se bave stvaranjem i održavanjem web stranica, jer olakšava upravljanje sadržajem i omogućava suradnju više korisnika. CMS je ključni alat za osobe i tvrtke koje žele voditi web stranicu, blog ili...
Da li mogu u svoj postojeći WordPress ubaciti još jednu novu domenu ili moram ispočetka sa novom lozinkom otvoriti novi WordPress?