does-website-speed-matter

Jeste li ikada razmišljali o tome možete li učiniti nešto kako bi se vaše web stranice učitavale brže? Osim što sporo učitavanje weba iritira krajnjeg korisnika, definitivno to nije dobro ni za vaše web stranice kao ni za vaš business. Zašto?

Brzina učitavanja web stranice (brzina web stranice) jedan je od faktora kojeg Google uzima u obzir od 2010. godine kod rangiranja na tražilici prilikom pretraživanja. To znači, što vam se web sporije učitava, bit ćete lošije pozicionirani prilikom pretraživanja, a što vam se web brže učitava, vaša pozicija će biti bolja.

Tražilica Bing, također brzinu weba uzima kao faktor prilikom rangiranja.

Naravno, nakon najave Googlea da će brzinu web stranice uzimati kao jedan od faktora rangiranja, interes za to se povećao, kako od strane vlasnika web stranica, tako i od strane agencija koje se bave izradom web stranica.

page_speed_trends

Trend pretraživanja pojma “brzina učitavanja weba“ raste u zadnjih 6 godina

Osim što je brzina weba bitna za SEO, također utječe i na korisničko iskustvo. Istraživanje koje je proveo sam Google je pokazalo da brže web stranice rezultiraju zadovoljnijim korisnicima, ljudi se na njima više zadržavaju pa je samim time i web stranica produktivnija i efikasnija.

Zanimljivo istraživanje proveo je i Kissmetrics te su objavili vrlo zanimljivu infografiku: How loading time affects your botton line koju svakako pogledajte. Čak 47% korisnika očekuje da se web stranica učita za 2 sekunde ili manje, dok 79% njih koji nisu zadovoljni performansama web stranice više neće kupovati na njoj. Pa ti sad imaj spori web! 😉

Napravite analizu web stranice

Prije poduzimanja bilo kakvih aktivnosti za poboljšanje brzine učitavanja weba, najbolje je napraviti analizu web stranice pomoću online alata. Alata za analizu brzine web stranica ima više, no ja ću izdvojiti samo dva, dok ostale možete pogledati u članku: 16 Website Speed Test Tools for Analyzing Web Performance.

  • PageSpeed Insights je besplatan Googleov alat u koji samo morate upisati URL adresu web stranice te kliknuti na “Analyze“. Nakon što alat odradi analizu, dobiti ćete rezultate za mobilnu i desktop verziju vaše web stranice, što je super. Osim toga dobiti ćete i preporuke kako poboljšati loše rezultate. Ne zaboravite da je upravo i mobilna verzija weba jedan od faktora rangiranja.
pagespeed_insights

PageSpeed Insights alat

  • Pingdom Website Speed Test će vam isto dati kvalitetne informacije o brzini weba i preporuke što možete učiniti kako bi poboljšali brzinu weba.
pingdom

Pingdom Website Speed Test alat

 

Savjeti za brže učitavanje web stranice

Nikako nemojte zanemariti brzinu učitavanja vaše web stranice. Zaista, to je jako bitan faktor kada se govori o SEO (Search Engine Optimization) optimizaciji. Vi sami možete učinite određene stvari kako bi to poboljšali, pa evo 5 savjeta za to:

  1. izaberite dobar hosting,
  2. optimizirajte slike,
  3. optimizirajte i smanjite broj HTTP zahtjeva,
  4. smanjite preusmjeravanja,
  5. koristite CDN (Content Delivery Network).

Izaberite dobrog hosting partnera

Ovo je zaista bitan faktor u cijeloj priči oko brzine učitavanja web stranice. Brz i kvalitetan web hosting. Naravno, da Avalon može upravo ponuditi to: brzu i kvalitetu web hosting uslugu, a dokaz tome je istraživanje koje je proveo CEPN (Centar za edukaciju i prevenciju nasilja) koji je 7 dana tražio najbolju hosting tvrtku i izabrao je – Avalon.

Optimizirajte slike za web stranice

Jasno da ćete na svojim web stranicama koristiti slike, bilo da se radi o slikama vaših proizvoda ili usluga, ili o slikama koje su vezane za neke poslovne novosti, ili jednostavno o galerijama slika. Bilo kako bilo, gotovo da ne znam ni jedan web, a da nema barem nekoliko slika.

jpeg-png-gif

JPEG – GIF – PNG

Slike treba optimizirati na način da im smanjite veličinu (širinu i visinu u pikselima) koja je dovoljna za web, te da ih objavite u formatima kao što su JPEG ili PNG. Na Internetu postoji puno besplatnih online foto editora koje možete iskoristiti za optimizaciju vaših slika.

O razlikama između JPEG

JPEG (engl. Joint Photographic Experts Group) je popularni format kompresije slike široko korišten u digitalnoj fotografiji i web grafici. JPEG omogućuje značajno smanjenje veličine datoteke uz očuvanje prihvatljive kvalitete slike, što ga čini idealnim izborom za pohranu i prijenos fotografija na internetu. JPEG koristi princip gubitne kompresije, što znači da se tijekom kompresije gube neke informacije o slici. Tako datoteke JPEG mogu biti znatno manje od datoteka u formatima...

Što je JPEG?, PNG

PNG (Portable Network Graphics) je format grafičkih datoteka koji je stvoren kao nasljednik GIF formata. PNG je format bez gubitaka, što znači da ne gubi kvalitetu slike tijekom kompresije. Široko se koristi na internetu zbog svojih brojnih prednosti, uključujući podršku za prozirnost i širok raspon boja. Kada je korisno koristiti format PNG? Format PNG je posebno koristan kada trebate slike visoke kvalitete koje uključuju prozirnost, poput logotipa, ikona ili...

Što je PNG?
i GIF formata
već smo

SMO (Optimizacija društvenih medija) je proces optimizacije prisutnosti tvrtke ili brenda na društvenim mrežama kako bi se povećala njena vidljivost, interakcija s korisnicima te posjetiteljstvo na web stranici. U okviru SMO koriste se različite strategije i alati kako bi se sadržaji objavljeni na servisima poput Facebooka, Instagrama, LinkedIna ili Twittera učinili zanimljivijima i češće dijeljenima. Zašto je SMO važan? Optimizacija društvenih medija pomaže tvrtkama doseći širu publiku, što rezultira...

Što je SMO?
pisali u članku: Optimizacija vaše WordPress web stranice.

Optimizirajte i smanjite broj HTTP zahtjeva

Dijelovi vaše web stranice kao što su slike, skripte i CSS

CSS (Cascading Style Sheets) je jezik stilova koji se koristi za definiranje izgleda i formatiranja web stranica napisanih u jeziku HTML (HyperText Markup Language). CSS omogućava odvajanje sadržaja web stranice od njezine prezentacije, što dopušta fleksibilnije i dosljednije upravljanje izgledom stranice. CSS omogućava definiranje različitih stilova, kao što su boja, font, veličina, razmaci, pozadine itd., za različite HTML elemente, poput zaglavlja, paragrafa, tablica, poveznica. CSS olakšava odvajanje sadržaja web...

Što je CSS? povećavaju broj HTTP

HTTP (Hypertext Transfer Protocol) je komunikacijski protokol, osnovni sustav korišten na internetu, koji omogućava internetskim preglednicima povezivanje sa serverom i preuzimanje web stranica s njih. Kako funkcionira HTTP? HTTP funkcionira na principu zahtjeva i odgovora između klijenta (preglednika) i servera. Kada korisnik upiše adresu stranice u preglednik, preglednik šalje HTTP zahtjev serveru, koji zatim obrađuje taj zahtjev i šalje odgovor, obično u obliku web stranice koju korisnik može prikazati/vidjeti...

Što je HTTP?
zahtjeva prema serveru na kojemu su web stranice smještene, a koji su potrebni kako bi se web stranica učitala. Što je više tih HTTP zahtjeva, web stranici će trebati više vremena da se učita.

http-request

HTTP zahtjev klijentskog računala prema serveru

Generalno, pokušajte smanjiti i optimizirati broj tih zahtjeva, a naravno ako to ne znate sami učiniti, onda to napomenite tvrtki koja vam radi/održava web stranice.

Smanjite preusmjeravanja

Svaki put kada vaša web stranica preusmjeri web preglednik na neku drugu URL

URL (Uniform Resource Locator) je standardni format internetske adrese koji omogućuje jednoznačno određivanje lokacije resursa na mreži. To je ključni element koji omogućuje pristup web stranicama, datotekama, slikama i drugim resursima dostupnim na mreži. URL se široko koristi u internetskim preglednicima, aplikacijama i sustavima za upravljanje sadržajem. URL se sastoji od nekoliko elemenata koji zajedno čine punu adresu. Najvažniji među njima su: Protokol - Određuje način komunikacije s poslužiteljem. Najčešće korišteni...

Što je URL? adresu s koje povlači određeni sadržaj ili neku skriptu, to zahtijeva dodatno vrijeme učitavanja vašeg weba. Broj takvih preusmjeravanja pokušajte maksimalno smanjiti.

Koristite CDN (Content Delivery/Distribution Network)

Najjednostavnije bi tu uslugu mogli opisati kao mrežu servera za distribuciju statičnog dijela web stranice. Što to znači? Kada korisnik dođe na vaše web stranice, dio stranice je statičan kao recimo web stranica “O nama“, dok je dio web stranice kao što su “Novosti“ dinamičan jer sadržaj i slike pojedine novosti “vuče“ iz baze.

Prilikom korištenja CDN

CDN (Content Delivery Network) je decentralizirana mreža poslužitelja koji omogućuju brzu dostavu internetskih sadržaja kao što su web stranice, multimedijalni sadržaji i drugi resursi korisnicima iz različitih geografskih lokacija. Glavni cilj CDN-a je povećanje učinkovitosti i dostupnosti internetskih sadržaja smanjivanjem vremena odaziva poslužitelja i smanjenjem kašnjenja u dostavi sadržaja korisnicima. CDN se često koristi od strane velikih web stranica, platformi e-trgovine, multimedijskih servisa i drugih online usluga kako bi...

Što je CDN? servisa, dio weba se učitava s CDN usluge, a dio sa servera na kojem je fizički smještena vaša web stranica. Upravo to omogućuje brže učitavanje weba.

cdn

Prilikom korištenja CDN servisa distribicija web sadržaja je daleko brža

Najpoznatiji CDN servis je CloudFlare, koji je jednostavan za korištenje, brz i besplatan. Ukoliko imate kompleksne web stranice, s puno sadržaja definitivno preporučujem korištenje CDN-a.

Kako do bržeg weba?

Osim ovih 5 savjeta brzina web stranica ovisi i o drugim faktorima i naravno da je teško zadovoljiti sve njih. Nikad nećete postići dobar rezultat, ako barem ne pokušate zadovoljiti neke od faktora.

Recimo, jedan od savjeta koje će vam i sam Google preporučiti nakon analize weba je da JavaScript

JavaScript je visokorazinski, dinamičan programski jezik koji se uglavnom koristi za stvaranje interaktivnih elemenata na web stranicama. Široko se koristi kako na strani klijenta (u web preglednicima), tako i na strani poslužitelja (putem platformi poput Node.js) za stvaranje interaktivnih web stranica, web aplikacija, internetskih igara, mobilnih aplikacija i drugog. JavaScript omogućava dodavanje interaktivnosti web stranicama. To je jedan od ključnih sastojaka web tehnologija, uz HTML i CSS, koji su...

Što je JavaScript? dijelove stavite u donji dio programskog koda web stranica kako bi se stranica prije učitala te bila vidljiva korisniku. Ukoliko JavaScript dio stavite u gornji dio koda, tada učitavanje može potrajati duže, a korisniku neće biti vidljiva web stranica dok se JavaScript kod ne učita. Prilikom dužeg čekanja, postoji velika mogućnost da korisnik jednostavno odluči napustiti web stranicu.

Osim toga, web stranice možete optimizirati i upotrebom raznih gotovih alata, pogotovo ako su web stranice zasnovane na “open-source“ platformi kao što je WordPress. O tim dodacima kao što su W3 Total Cache i WP Optimize pisao sam u članku: Top 10 WordPress plugina za vaše web stranice pa ih svakako uzmite u obzir.

Bonus savjet

Jedan od najefikasnijih načina za ubrzavanje web stranice je uključivanje GZIP kompresije na Linux serveru na kojem se stranice nalaze. To omogućuje serveru slanje “zipanih“ podataka prema Internet pregledniku, a sve aktualne verzije najkorištenijih preglednika mogu takve podatke primiti, raspakirati i prikazati ih korisniku. Na ovaj način možete ubrzati učitavanje web stranice čak do 60%.

Zapamtite: u online svijetu ništa nije više frustrirajuće od web stranice koja se sporo učitava!

Nemojte ignorirati brzinu učitavanja weba već pokušajte poraditi na njoj kako bi uz dobar sadržaj (content) bili što bolje pozicionirani na tražilici.

Ukoliko želite optimizirane, moderne i funkcionalne web stranice koje ćete kasnije sami ažurirati, pošaljite nam upit.

>
Matija Barić
Već 20 godina aktivno se bavim svijetom hostinga i domena. Trebate li pomoć u pronalasku savršene domene ili hosting paketa? Zajedno ćemo pronaći idealno rješenje. Privatno sam veliki zaljubljenik u prirodu.

Tražite li dalje?

Pregledaj po datumu
  • Pregledaj po datumu
  • ožujak 2025
  • prosinac 2024
  • studeni 2024
  • listopad 2024
  • srpanj 2024
  • svibanj 2024
  • travanj 2024
  • ožujak 2024
  • siječanj 2024
  • prosinac 2023
  • studeni 2023
  • listopad 2023
  • srpanj 2022
  • lipanj 2022
  • svibanj 2022
  • travanj 2022
  • listopad 2020
  • kolovoz 2020
  • srpanj 2020
  • lipanj 2020
  • svibanj 2020
  • travanj 2020
  • prosinac 2018
  • srpanj 2018
  • lipanj 2018
  • svibanj 2018
  • travanj 2018
  • svibanj 2017
  • travanj 2017
  • studeni 2016
  • listopad 2016
  • rujan 2016
  • kolovoz 2016
  • srpanj 2016
  • lipanj 2016
  • svibanj 2016
  • travanj 2016
  • ožujak 2016
  • veljača 2016
  • prosinac 2015
  • listopad 2015
  • kolovoz 2015
  • svibanj 2015
  • ožujak 2015
  • siječanj 2015
  • kolovoz 2014
  • srpanj 2014
  • svibanj 2014
  • travanj 2014
  • ožujak 2014
  • veljača 2014
  • siječanj 2014
  • prosinac 2013
  • studeni 2013
  • listopad 2013
  • rujan 2013
  • kolovoz 2013
  • srpanj 2013
  • lipanj 2013
  • travanj 2013
  • ožujak 2013
  • veljača 2013
  • siječanj 2013
  • prosinac 2012
  • studeni 2012
  • listopad 2012
  • rujan 2012
  • travanj 2012
  • ožujak 2012
  • prosinac 2011
  • studeni 2011
  • srpanj 2011
  • lipanj 2011
  • ožujak 2011
  • siječanj 2011
  • prosinac 2010
  • listopad 2010
  • lipanj 2010
  • travanj 2010
  • ožujak 2010