Git

Git je distribuirani sustav za kontrolu verzija koji optimizira proces razvoja aplikacija, web stranica ili drugih alata. Git omogućuje učinkovito praćenje promjena unesenih u datoteke, omogućuje timsku suradnju te pruža mogućnost povratka na ranije verzije projekta, što je neprocjenjiva pomoć u procesu stvaranja i održavanja softvera.

Pomoću Gita možemo pratiti sve izvršene ažuriranja na datotekama, te u bilo kojem trenutku se vratiti i obnoviti raniju promjenu.

Kako radi Git?

Git radi na principu repozitorija – posebnih direktorija koji čuvaju cjelovitu povijest promjena koda i metapodatake. Omogućuje stvaranje grananja (engl. branches), što omogućava različitim članovima tima raditi na različitim funkcijama istovremeno bez utjecaja na glavnu liniju projekta (engl. master branch). Sve promjene se najprije unose u lokalni repozitorij, a zatim, nakon odgovarajuće potvrde (commit), mogu se slati (push) u središnji repozitorij.

Prednosti GIT-a:
– možete unositi promjene u kod;
– pratiti sve ažuriranja koda koje unose ostali članovi projektantskog tima,
– vratiti se u bilo koji trenutak strukture koda u prošlost
– raditi istovremeno s drugim članovima bez prebrisavanja promjena.

Da bi započeli rad s Git, prvo ga je potrebno instalirati na vašem uređaju. Zatim, vrijedi se upoznati s osnovnim komandama, kao što su git clone, git commit, git push ili git merge. Postoji mnogo besplatnih resursa i tečajeva dostupnih online, koji mogu pomoći u učenju GIT-a i najboljih praksi njegove uporabe.

]]>