Backend developer

Backend developer, to naziv koji se koristi u programerskim timovima. Radeći u široko shvaćenom IT ili webdev odjelu, pojam dodjeljuje opseg kompetencija vezanih za funkcioniranje web stranice ili aplikacije. Označava ulogu u timu, koja se odnosi na kreiranje koda za web stranicu ili aplikaciju. Kao što sam naziv sugerira, to su poslovi koji se izvode u „pozadini”. U njegovim su kompetencijama aktivnosti povezane s optimizacijom koda, kao i osiguravanje pravilnog funkcioniranja web stranice. Backend developer je odgovoran za besprijekorno osiguranje pristupa web stranici ili aplikaciji. Bavi se onim što se ne vidi na prvi pogled, to su poslovi na strani servera: uključujući baze podataka, skripte ili kreiranje sučelja API.

Programer vezan za tzv. backend, surađuje s frontend developerom.
Među jezicima koji se koriste od strane backend developera su:

Backend developer i frontend developer – razlike

Frontend i backend su članovi projektantskog tima, no njihova uloga ima potpuno drugačiju dimenziju. Njihova suradnja je neophodna kako bi web stranica ili aplikacija nastala i bila dostupna korisnicima. Programer backend, bavi se djelatnostima koje nisu vidljive na prvi pogled, ali su neophodne kako bi sve aktivnosti bile izvedene. To je takozvani backend. Među njegovim kompetencijama su:

  • stvaranje koda, provjera njegove ispravnosti i optimizacija;
  • stvaranje sučelja aplikacije;
  • poboljšavanje učinkovitosti web stranice ili aplikacije;
  • uspostavljanje veze s bazama podataka;
  • korištenje vanjskih baza podataka;
  • osiguranje pravilnog pohranjivanja podataka.

Programer frontend pak koristi rad backend i njegov zadatak jednostavno rečeno je briga o tome kako će se stranica ponašati. On je odgovoran za ono što vidimo na stranici. To je prijenos grafičkog dizajna, makete stranice na stvarnu, ciljanu web stranicu. Bit]]>