WCAG

Web Content Accessibility Guidelines

WCAG (Smjernice pristupačnosti web-sadržaja) skup su smjernica razvijenih od Svjetske mreže za web konzorcije (W3C) s ciljem osiguranja dostupnosti web-sadržaja najvećem broju korisnika, uključujući osobe s invaliditetom. Te su smjernice vrlo važne za autore web-stranica jer pomažu u stvaranju servisa koji su pristupačni svim korisnicima, neovisno o njihovim ograničenjima.

WCAG se sastoji od četiri glavna načela: percepcija, upravljivost, razumljivost i robustnost. Svako od ovih načela podijeljeno je na konkretne smjernice koje pomažu u postizanju ciljeva pristupačnosti. Na primjer, načelo percepcije uključuje smjernice koje osiguravaju alternativne tekstove za slike, što omogućuje slijepim osobama korištenje čitača ekrana.

Zašto je WCAG važan? Pristupačnost interneta je ljudsko pravo. Mnoge zemlje, uključujući Poljsku, donijele su zakonske propise koji zahtijevaju da web-stranice budu usklađene s WCAG-om. Osim toga, pristupačnost poboljšava opću upotrebljivost stranice, što može dovesti do boljeg korisničkog iskustva i povećanja broja posjeta. Za vlasnike internetskih trgovina, prilagodba WCAG-u također može znatno povećati tržišni doseg. Zahvaljujući usklađenosti s WCAG-om, web-stranice postaju pristupačnije osobama s različitim vrstama invaliditeta, što zauzvrat može povećati promet na stranici i poboljšati njezin ugled.

Koji su stupnjevi usklađenosti s WCAG-om? WCAG definira tri stupnja usklađenosti: A, AA i AAA. Stupanj A su minimalni zahtjevi koji moraju biti ispunjeni kako bi stranica bila pristupačna. Stupanj AA su preporuke koje bi trebalo ispuniti kako bi se osigurala bolja pristupačnost. Stupanj AAA je najviši stupanj, koji je teško postići, ali osigurava maksimalnu pristupačnost.

Poduzeća koja žele osigurati da njihova stranica udovoljava zahtjevima WCAG-a trebala bi redovito provjeravati i održavati usklađenost s tim standardima. Za vlasnike stranica temeljenih na hostingu za WordPress, dostupno je mnogo dodataka koji pomažu implementirati i nadzirati usklađenost s WCAG-om.

]]>